ÚvodCo chcete dělat?PřírodaNávrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku
Příroda

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.
Tvarožná, obec na úpatí jižních výběžků Drahanské vrchoviny, leží asi 10 kilometrů východně od moravské metropole Brna. Obec se nachází v nížině, kterou protéká Pozořický potok. Přírodní dominantou obce je návrší Santon, jehož vrchol je chráněnou přírodní památkou.

Název pochází od francouzských vojáků z roku 1805, kdy byl Santon opěrným bodem levého křídla francouzské linie v památné bitvě u Slavkova, ve které byla Tvarožná jednou z výrazně postižených obcí bojiště. Santon obsadil francouzský 17. lehký pěší pluk pod vedením brigádního generála Michela Maria Clapareda, posílený 18 těžkými děly. Santon byl ohrazen třemi řadami zákopů, čímž se stal jedním ze strategických bodů francouzského opevnění. Tento pluk odrazili útok ruského generálporučíka knížete Petra Ivanoviče Bagrationa, který byl velitelem předvoje spojeneckých rusko-rakouských vojsk. Toto vítězství se stalo předzvěstí celkového vítězství Napoleonova vojska nad spojenci.

Dnešní kaple Panny Marie Sněžné na Santonu pochází z roku 1832. Tu původní, která se připomínala již roku 1455, vojáci při bitvě Tří císařů u Slavkova strhli - posloužila jako materiál při budování okopů pro francouzská těžká děla. Dřevo z kaple se využilo na oheň, neboť přelom listopadu a prosince byl v roce 1805 chladný. Soška Panny Marie však byla po bitvě nalezena nepoškozená. V 19. století se však ztratila a dnes je v kapličce k vidění nová soška.

V rohu kapličky je zabudovaný trámek, který prý využil císař Napoleon k uvázání koně, když těsně před bitvou vyjel na Santon zkontrolovat přípravu svého vojska. Dnes jsou na severní straně kapličky umístěny mramorové desky s bronzovými portréty generálů (gruzinský Bagration, francouzští Valhubert a Claparede, který byl velitelem obrany Santonu a byl zde v roce1805 smrtelně zraněn) od tvaroženského výtvarníka Vladimíra Drápala.

Zvláštností celostátního a mezinárodního významu jsou tradiční rekonstrukce bitevních scén pod Santonem, pořádané každoročně ve výroční dny bitvy Tří císařů.

Turistickou atrakcí je diorama s expozicí, připomínající bitvu u Slavkova – Austerlitz z 2. 12. 1805, umístěné na obecním úřadě. Obcí také prochází značená cyklotrasa a tematická naučná stezka bitvy u Slavkova.

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí