V jedné z nejpůvabnějších a nejkrásnějších oblastí České republiky, v samém středu Českého ráje, leží Rovensko pod Troskami. Nevelkému malebnému městečku v údolí říčky Veselky, vévodí jedna z nejtypičtějších zřícenin a dominant této oblasti – hrad Trosky.
První písemná zmínka o městu sahá až do roku 1371. Město i jeho okolí láká návštěvníky bezpočtem překrásných přírodních scenérií a nejednou kulturní památkou. Největší pamětihodností města je starobylá zvonice ze 17. století se třemi unikátními zvony, obrácenými v klidu srdcem vzhůru. Zvony, pojmenované podle českých světců Jan Křtitel, Václav a Jiří, se do pohybu uvádějí šlapáním. Jednou z nejvýznamnějších architektur gotiky na severu Čech je chrám svatého Václava na Týně s hodnotnou středověkou kamenickou výzdobou.
Další památkou je vrcholně barokní plastika – sloup se sochou P. Marie na náměstí z roku 1744, doplněn kamenickou prací významného lidového sochaře Jana Zemana ze Žernova z roku 1845. Střed rovenského náměstí zdobí sousoší „Rozhovor", dílo vynikajícího českého sochaře, rytce a glyptika, rodáka z blízkého Volavce, profesora Josefa Drahoňovského.
K památkám lidové architektury patří kamenná brána Brožova statku ve Ktové z roku 1815 a typická roubená chaloupka čp. 206 v Matouškově ulici v Rovensku pod Troskami. Pomník básníka Svatopluka Čecha v městském parku připomíná jeho letní pobyt v Rovensku v roce 1891. Básníkovo jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek v lese zvaném „Bor" nad městem.
Město a jeho okolí inspirovalo mnohé významné umělce. Především vynikajícího českého krajináře Františka Kavana, ale i zasloužilého umělce, malíře, mistra barevného dřevorytu, Karla Vika. Do Rovenska často zajížděl národní umělec Jaroslav Vojta, jehož jméno je spojeno s bohatou historií místního ochotnického spolku.