Pamětní síň Františka Hrubína (1910–1971) dá návštěvníkům nahlédnout do života a díla spisovatele a básníka, který v Lešanech prožil své dětství.
Místní kraj jej inspiroval natolik, že ho najdete jak v próze – vzpomínkové prózy "U stolu", "Doušek života" a novela "Zlatá reneta", tak i básnické skladby "Romance pro křídlovku", "Lešanské jesličky", cyklus "Rezekvítek" aj. zasadil František Hrubín do krajiny kolem řeky Sázavy, kde prožil své mládí. Významného básníka a spisovatele připomíná pamětní síň na obecním úřadě, v pravém křídle budovy bývalého zámeckého velkostatku.
Do pamětní síně se vstupuje poutačem ve tvaru velkého leporela s textem Hrubínova rukopisu Lešanských jesliček. Hlavní sál pak lemují prostorové moduly – „krystaly“ s průřezem díla Františka Hrubína. Na levé straně jsou úryvky z jeho děl pro děti doplněné ilustracemi Josefa Čapka, Josefa Lady, Adolfa Zábranského, Zdeňka Milera, Matěje Formana, Lucie Lomové nebo Kamila Lhotáka. Pravá strana chronologicky provází Hrubínovou tvorbou pro dospělé.
Průčelí síně připomíná básníkovo dětství v Lešanech. Výrazným prvkem této části expozice je dřevěný stůl s fotografiemi a dokumenty z rodinného archivu a vzpomínkovou knížkou U stolu. Cesta expozicí se „obtáčí“ kolem půlkruhu na podlaze vytvořeného z písku, oblázků a balvanů, což spolu s velkoplošnou fotografií na zdi evokuje romantický kaňon řeky Sázavy. Kolem tohoto „poloostrova“ se pak vejde do vedlejší místnosti, kde je možno sledovat audiovizuální kompilaci o Františku Hrubínovi, ukázky z filmů nebo poslechy přednesů. Tato část expozice připomíná Hrubínovo dílo převedené na filmové plátno a divadelní prkna.