ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPo stopách dávných židovských obyvatel Spáleného Poříčí
Památky

Po stopách dávných židovských obyvatel Spáleného Poříčí

První židovské rodiny byly povolány vrchností do městečka zřejmě již před rokem 1623, jiné prameny hovoří o tom, že se zde Židé usadili až po třicetileté válce na konci 17. století. Byli povoláni vrchností, aby pozvedli místní ekonomiku.
Do dnešních dob je v bývalém ghettu zřejmé, které domy byly v židovském vlastnictví. Na konci 18. stol., při prvním číslování domů, totiž byly křesťanské domy označeny arabskými číslicemi a židovské římskými. Později, po r. 1800, byla všem domům přidělena čísla arabská, a tak zatímco křesťanským zůstala popisná čísla jedno a dvouciferná, někdejší židovská obydlí mají v této lokalitě čísla trojciferná. V bývalém ghettu jsou dochované 2 zajímavé židovské domy – Weilův dům čp. 159 s původními klenbami a kamennými dveřními portály s dochovaným hebrejským nápisem, označujícím vchod do modlitebny, a Ledererův dům čp. 161 s pavlačí a černou kuchyní se dvěma ohništi pro oddělenou přípravu masné a mléčné stravy. V tomto objektu je dnes restaurace a penzion Joachim Lewidt. Ta nese jméno nejstaršího doloženého židovského majitele. Při rekonstrukci byly na půdě nalezeny dokumenty z let 1829 – 1834, hovořící o svatbě mladšího syna majitele domu.
 
Ve městě byla i synagoga – stávala pravděpodobně již od poloviny 17. stol. v dnešní Ostrovní ulici v místě původního zámeckého pivovaru. Jednalo se o rokokovou stavbu, v jejíž blízkosti se nacházela zřejmě i mikve – rituální lázeň. Podle záznamů ze 30. let 20. stol. byly ozdobou chrámu dvě větrné korouhvičky s Davidovou hvězdou a letopočtem 5410 (1650). Budova byla v r. 1925 značně poškozena povodní, dále chátrala (pro stále klesající počet věřících nebyla využívána k bohoslužbám) a v r. 1946 byla zbořena. Při templu (chrámu) působila také šul (škola), kterou vedli většinou rabíni. Vyučovalo se zde náboženství. V místech, kde synagoga stávala, je od r. 2007 umístěn památníček soužití židovských a křesťanských obyvatel v našem městě. Vznikl v dílně akad. sochaře Jaroslava Šindeláře ze soukromých prostředků potomků židovských rodin a Města Spálené Poříčí a má podobu zaniklé synagogy.

V Pražské ulici se nachází židovský hřbitov. Jedná se o cenný hřbitov s náhrobky barokního a klasicistního typu. Byl údajně založen v 17. stol., ale doložen je až od 2. poloviny 18. stol. Má plochu 1 036 m2 a je zde dobře dochováno 199 náhrobků. Některé jsou neporušené, z ostatních zbyla pouhá torza. Nejstarší nesou nápisy v hebrejštině, latinkou jsou psány zejména náhrobky novějšího data. Jedná se buď o češtinu nebo němčinu, případně jidiš. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1801. Poslední pohřeb se zde konal v r. 1936. V současné době je hřbitov obnovený, upravený a volně přístupný. Zveme vás tedy k procházce po stopách našich dávno zmizelých sousedů, jejichž osud nejen v našem městě tak nenávratně poznamenala lidská pýcha a krutost, ale přesto svou dávnou přítomností ovlivňijí i náš život.

Provozovatel

Město Spálené Poříčí

Náměstí Svobody 132
Spálené Poříčí
335 61 Spálené Poříčí
Tel.:
+420 605 368 410
Email:
Infocentrum@spale...
Email:
Ivana.Pasekova@se...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.spaleneporici.cz
GPS:
49,614786 13,604055
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování
Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Spálené Poříčí, Plzeňský kraj
Ubytování
Útulnoff – glamping Milínov

Útulnoff – glamping Milínov

Nezvěstice, Plzeňský kraj
Ubytování
Glamping Skořice

Glamping Skořice

Skořice, Plzeňský kraj
Ubytování
Pension Pod Radyní

Pension Pod Radyní

Starý Plzenec, Plzeňský kraj
Ubytování
Campus Dobřív

Campus Dobřív

Dobřív, Plzeňský kraj