ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPodkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci
Památky

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?
Jaké to je v uzavřeném prostoru, ve tmě, za hluku spuštěných strojů? Všechny tyto pocity na vlastní kůži zažijete v ukázkové štole Podkrušnohorského technického muzea. A přitom nemusíte ani sfárat pod zem!

Simulovaná štola byla za nezměrného nadšení několika jedinců vybudována v objektu bývalých dílen dolu Julius III, kde se muzeum nachází. Je tu několik sekcí, které jsou replikami hlubinných chodeb, od těch skutečných k nerozeznání. Laik si tak udělá hmatatelnou představu, jak chodby vypadaly, jak fungovala technologie komorování a stěnování v lávkách, seznámíte se se všemi druhy dopravníků, uvidíte v chodu razicí kombajn i přebírkový stroj, takzvaný hauzr, díky pouhé simulaci nepřijdete k úrazu při odpalu uhelné stěny v jedné z komor. Posadíte se do vláčku, který horníky rozvážel pod zemí, ti odvážnější pak můžou usednout za řízení razicího kombajnu a vyzkoušet si, jak pracoval.

V muzeu jsou otevřeny čtyři expozice. Nejatraktivnější expozicí muzea je unikátní zařízení na vyprošťování zavalených havířů z komorového porubu, která je světovým unikátem. Další z nových expozic je tzv. lampárna. Je to místnost, kde si havíři před sfáráním do šachty odebrali osobní svítilnu a sebezáchranný přístroj. Totéž učiní i návštěvníci. Další expozicí jsou pravé hornické řetízkové koupelny, kde si havíři odkládali oblečení na tzv. háky. Všechny stroje jsou funkční, takže si můžete třeba vlézt do kombajnu, vzít do ruky kladívko, posvítit si lampou pod zemí, kde to vypadá jako ve skutečné šachtě... Evropským unikátem je parní těžní stroj. Památka z roku 1891 poháněla výtah, který vozil horníky pod zem a vytěžené uhlí ven.

Expozice o těžbě železné rudy zahrnuje část uměle vytvořené těžební štoly, doplněná je o reálné těžební vozíky. Pro návštěvníky jsou připraveny také interaktivní prvky. K vidění jsou také nerosty, které se v Krušných horách těžily, dobové uniformy nebo nářadí.
 

Muzeální úzkokolejka

Podkrušnohorské technické muzeum postavilo úzkokolejnou okružní železnici. Místo horníků a nářadí ale vozí vagonky v sezóně děti a dospělé turisty. Malá lokomotiva původně sloužila v hlubinné hnědouhelném dole Centrum na Mostecku, který se roku 2016 uzavřel.
 

Zážitková expozice závěsné důlní drážky

Zachráněná havířská lokomotiva s vagóny jezdí na stropní kolejnici v uměle vytvořeném tunelu, který simuluje autentické podmínky v hlubinné šachtě. Dráha je dlouhá 300 metrů a vznikla svépomocí na venkovním prostranství muzea. Vlak uveze najednou až 24 návštěvníků, kteří po výstupu procházejí dalšími výstavními prostory s ukázkami hornictví.

Závěsnou drážku darovala muzeu skupina Sev.en Energy, která na Mostecku těží povrchově hnědé uhlí a v roce 2016 ukončila hlubinné dolování na dole Centrum a v roce 2020 v bočních svazích lomu ČSA.

Aktuality