Mohutné valy pravěkého hradiště na kopci vysoko nad údolím řeky Třebůvky vzbuzují dodnes obdiv a úctu. Hradisko bylo vybudováno lidem lužické kultury, kteří obývali území České republiky před příchodem Keltů.
Hradiště stojí na svém místě již 3000 let. Nad říčkou Třebůvkou tak vyrostlo dříve než Šalamounův chrám v Jeruzalémě nebo dřív než se Kleopatra stala vládkyní Egypta.
Unikátní archeologické naleziště o ploše více než 2 hektarů podává bohaté svědectví o pravěkém životě na území našeho kraje. Hradisko bylo vybudováno lidem s lužickou kulturou, které osídlovalo od střední doby bronzové (1500 let př. n. l.) po dobu příchodu Keltů (4. stol. př. n. l.) Mohelnicko i celou Hanou. Tento lid si stavěl velká opevněná střediska, která měla bránit přístupové cesty k jejich rozsáhlým sídlům v údolí říčních toků. Obersko bylo v minulosti chráněno dřevěnými hradbami a valy s příkopy. Zbytky opevnění, jednoduché i dvojnásobné valy, jsou dodnes patrné.
Na ploše bývalého hradiště bylo sesbíráno mnoho nálezů, kostěných nástrojů, zbytků keramiky i šperků, které jsou dnes uložené v mohelnickém muzeu. Na kopci proti Obersku byl také nalezen soubor 26 bronzových ozdob (krásná spona, dvě jehlice, spirálovitá okrasa a bronzové kroužky), které si zde patrně uschoval některý z lužických obchodníků. Hradiště je umístěno na temeni kopce nad osadou Markrabka u Vlčic (Loštice).