ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyPrvní české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni
Zážitky

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.
V planetáriu Techmanie, které vzniklo rekonstrukcí památkově chráněného továrního objektu, toho objevíte mnoho. Na tisíci metrech čtverečních najdete dvě projekční kupole, originální expozici i možnost nahlédnout do nitra architektonicky cenné stavby.

Trojrozměrné projekce na kulovou plochu jsou zárukou, že na filmech vás zaujme nejen obsah, ale také forma: usednete do jednoho z 90 pohodlných sedadel, spokojeně se opřete, nasadíte 3D brýle a můžete sledovat, jak se kolem vás točí na 140 000 hvězd, pohyblivé obrázky z makro i mikrosvěta, to vše v unikátní kupoli o vnitřním průměru 14 metrů.

Kromě kupole planetária nabízí dvoj- a trojrozměrné projekce i zdejší 3D Cinema. Sál pro čtyřicet osob není kino v běžném slova smyslu: namísto klasických sedaček tu na diváky čekají pohodlné sedací vaky a promítané filmy je vezmou za krásami přírody nebo hluboko do historie, po stopách titánů doby ledové.
 

Globus Science On a Sphere a expozice Vesmír

V planetáriu je i projekční globus Science On a Sphere pro 60 lidí. Ukáže vám například planety, změny zemské kůry a vlastnosti mořských proudů. Jedná se o téměř dvoumetrový globus, který se takřka vznáší v prostoru a vy jej můžete dotykem ovládat, měnit, promítat na něm třeba krátké filmy zachycující proměny Země v čase, pozorovat bouřící tornáda, stopovat zemětřesení nebo zjistit, co vše se může stát s botou, která spadne do oceánu.

Dalších 27 exponátů v originální expozici Vesmír vám ukáže blízký i vzdálený vesmír tak, jak ho pravděpodobně ještě neznáte. „Pohrát“ si zde můžete s vodíkovou raketou, vyzkoušíte si gyroskop či skafandr, pochopíte, co se děje v nitru sopek nebo jak vypadá třeba vnitřek Slunce. I zde platí, že jen dívat se nestačí: neváhejte se exponátů dotknout! Vždyť právě tím, že s nimi budete manipulovat, pochopíte, jak fungují nejen ony, ale i přírodní zákony, které demonstrují.
 

Z historie budovy planetária

Samotná budova nového planetária, ve které se můžete obdivovat supermoderní technice, je malým technickým pokladem. Stavba z počátku 20. století, která původně sloužila jako jídelna pro zaměstnance ze Škodovky, je první budovou v českých zemích, při jejíž stavbě byla použita tzv. Hetzerova metoda. Výmarský vynálezce Otto Hetzer vymyslel originální způsob, jak skládáním a lepením dřevěných lamel vytvořit rozměrné klenby, o něž se opře celá stavba. Použil přitom lepidlo na bázi kaseinu, tedy lepivou směs tvarohu a vápna. Takže, až budete procházet monumentálním prostorem planetária, vzpomeňte si, že část dřevěných vazníků, které jej drží pohromadě, je vlastně lepená tvarohem.

Aktuality