Nad strmým údolím potoka Mastníku, 3 km před jeho ústím do Slapské přehrady, vystupují na pravém břehu v několika patrech skalní stěny. V nejvyšším patře se nachází místo, kde je skála doslova popsána nápisy. Na místo uprostřed skal vede příkrá turistická cesta.
Zajímavé a málo známé místo se nachází nad zátokou
Slapské přehrady (vzdutí potoka Mastníka) nedaleko obce Poličany s
klášterem Naší Paní nad Vltavou. Jedná se o velmi
odlehlé místo, kam není snadné se dostat. Na místo vede žlutí značka z obce Nahoruby.
Psané skály tvoří skalní stěnu, v jejichž vyšších patrech se nacházejí vytesané
náboženské texty v českém a německém jazyce. Původ zdejších nápisů je nejasný a obecně se soudí, že je zde zanechali Čeští bratři, kteří tu našli úkryt při svém pronásledování. To ovšem vyvrací fakt, že na skalní římsu by bylo možné shromáždění maximálně pěti osob. K nápisům lze vystoupat přímo
skalní stěnou po úzké, upravené
cestičce. Ta stoupá po okraji skal až k místu s omšelou deskou s reliéfem kalicha. V okolí se pak nacházejí další různé vyryté obrazce a nápisy.
Záhadné nápisy a Matěj Poličanský
Nápisy jsou zhotoveny v češtině, ovšem ve
spřežkovém pravopisu. Také jsou zde
symboly Slunce a hvězdy, s asi nedokončeným nápisem ("solis") a podpisem autora Geronym. Na širší plotně poblíž jsou nad sebou nápisy "PÁN BVH SWATI SWATI SWATI", "Pane Boze PANE BOZE PÁN BVH SI NASS", a "WIECZNI Pane Boze nass GENZ NAWISOSTECH PRZEBIWASS", po straně pak ještě "Jeziss Krystus pan nass milostywey" se symbolem hvězdy. Někde poblíž jsou údajně ještě německé nápisy "Gottes Welt überall gefällt" a "Nach vielen Müh gelung mirs nicht". Historické nápisy bohužel poničili neznámí vandalové.
Jedna z teorií praví, že nápisy mohou pocházet od
kněze Matěje Poličanského, jehož působištěm byla do roku 1612 blízká osada Poličany. Utrakvistický farář se však se svou církví a farníky rozešel ve zlém, to když přivedl na návštěvu katolického kněze na prohlídku kostela. Osadníci se tak rozčílili, že oba kněze málem zabili. Matěj pak
z místa odešel a usadil se v Poličanech, nedaleko Psaných skal. Tam se také připojil k
sektě Mikulášenců, kterou několik let vedl, pak se snad stal dokonce
poustevníkem. Nápisy v Psaných skalách by tedy mohly být jakousi modlitebnu Matěje Poličanského. Pravopis by historicky odpovídal…