ÚvodCo chcete dělat?PamátkyRadnice v Sušici s vyhlídkovou věží
Památky

Radnice v Sušici s vyhlídkovou věží

Uprostřed sušického náměstí Svobody stojí renesanční radnice s 31 m vysokou věží. Budova, která patří mezi nejvýznamnější radniční stavby u nás získala dnešní podobu po přestavbě v letech 1850 – 1851.
Sušická radnice, velkolepý palác uprostřed náměstí, vznikla po požáru v roce 1592. Již v roce 1607 opěvovali její novou vysokou hodinovou věž místní humanisté, samotná stavba radnice byla dokončena v roce 1619. Dlouho se z ní ale sušičtí netěšili, neboť již v roce 1707 ji opět poničil požár. Při následné přestavbě došlo k jejímu rozšíření na úkor sousedních domů, mezi kterými byla i stará gotická radnice.

Radnice tehdy nabyla svých dnešních obřích rozměrů a stala se jednou z největších v Čechách. Postaral se o to stavitel italského původu Carlo Zanetti, v Sušici ovšem zvaný Karlem Zanetou. Další úpravy prodělala v 19. století, především v souvislosti se správní reformou a vznikem okresního úřadu. Radikální přestavba v polovině 19. století dala radnici dnešní vzhled. Poslední úpravu prodělala budova v roce 1898, kdy ji sušický stavitel Rajmund Denk připravil o renesanční okna a klasicistní štíty.

Radniční věž, ze které je překrásný výhled na město, je zpřístupněna všem zájemcům. V sezónně je možné si v informačním centru v radnici půjčit klíč, prohlídka je samostatná bez průvodce. V podkrovních prostorách radnice se také pořádají výstavy.

Při návštěvě radnice se nezapomeňte podívat na slavnou kamennou desku krále Jana Lucemburského z roku 1322 hlásající pro věčnou paměť, že král dal město obehnat hradbou. Deska, která je jednou z našich nejvýznamnějších epigrafických památek, bývala umístěna ve Velké bráně a na radnici ji na přání rakouského arcivévody Štěpána přenesli v 19. století. Za zmínku stojí ještě zvonek Planýř na levém nároží radnice, který v minulosti sloužil k ohlašování požáru.

Před radnicí (v dlažbě v blízkosti empírové kašny) naleznete také „kámen neštěstí“, který je opředen mnoha pověstmi. Kameni se v minulosti každý raději vyhnul, aby jej nepotkalo neštěstí. Při jeho neopatrném přejití se prý do druhého dne dostavila bolest hlavy nebo rýma. 

Aktuality