Příroda

Řeka Pšovka

Pšovka, pravostranný přítok Labe, je říčka v severní části středních Čech dlouhá 31 km. Pramení na Českolipsku u obce Blatce a do Labe se vlévá u Mělníka. Na své cestě protéká celým Kokořínským dolem.
Pšovka je nenápadná říčka pramenící na území obce Blatce (pod hradem Houska) odkud dále pokračuje Kokořínským dolem, až k Mělníku, kde se vlévá do Labe. Její význam pro místní obyvatele byl velmi důležitý. V dávných dobách tamní obyvatelé dokázali obdivuhodně využívat tohoto, dnes již nepatrného, zdroje k získání energie na pohánění vodních strojů (mlýny, pily, turbíny). Svého času říčka s povodím 158 km2 poháněla až 27 objektů.

Většina sice zanikla a z některých zbyly pouze ruiny, avšak pár z nich se dochovalo. Ty se pak řadí mezi cenné kulturně-historické památky a připomínají dlouhodobou tradici mlynářství na Kokořínsku. Především se jedná o otvory a místnosti vytesané do skal, nebo například původní mlýnský kámen uchován v bývalém mlýnu Kroužek. Kromě dochovaných pozůstatků budov jsou připomínkou mlynářské tradice všudypřítomné sochy a kapličky zasvěcené Janu Nepomuckému, který je mimo jiné patronem právě mlynářů. Nalézt je můžete téměř v každé vesnici v okolí říčky Pšovky.
 

Památky a trasy podél toku

Mezi nejzajímavější místa na říčce patří rybník Harasov, vodní mlýn Mlčeň, skalní útvar Kokořínské pokličky, dřevěná zvonička ve Vojtěchově, vesnická památková zóna Tubož a mokřady představující přírodní památku Prameny Pšovky. Také o živočichy vázané na vodní prostředí není podél Pšovky nouze – žije zde např. skorec vodní, konipas horský, ledňáček říční, čolek obecný, mlok skvrnitý, mlži nebo chrostíci, z rostlin pak třeba leknín bělostný, stulík žlutý, kruštík bahenní, přeslička největší, lýkovec jedovatý či kozlík dvoudomý.
 
Okolo Pšovky vede hlavní silnice z Tubože na Ráj, vedlejší silnice procházející Kokořínským dolem a od obce Ráj červená turistická značka (E 10, Máchova cesta), která dovede výletníky až do Mělníka. Kolem Pšovky se projedete i na kole, a to od Tubože (cyklo 211) z Ráje až k žel. stanici Lhotka u Mělníka (cyklo 142) a ze Lhotky do Mělnické Vrutice a do Mělníka (cyklo 141; 8162 a 8171). Pro vodáky je Pšovka nesjízdná (nedostatečná hloubka, chráněné území, zdroj pitné vody).
 

Domov bájných Pšovanů

Říčka dala kdysi název i bájnému slovanskému kmenu Pšovanů, kteří dle legend sídlili právě v jejím okolí, a to ještě dávno před tím, než vzniklo přemyslovské knížectví. Centrem tohoto území byl hrad Pšov (dnes město Mělník). Podle Kristiánovy legendy byl jedním z pšovských knížat Slavibor, jehož dcerou měla být údajně sv. Ludmila, manželka Bořivoje.

Aktuality

23. 3.28. 10.
Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík

Lhotka, Středočeský kraj
23. 3.28. 10.
Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík

Mělník, Středočeský kraj
23. 3.28. 10.
Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík

Mšeno, Středočeský kraj
7. 9.
Mělnický festival sportu 2024

Mělnický festival sportu 2024

Mělník, Středočeský kraj
21. 6.8. 9.
Dobrá vlna  Ivany Urbánkové

Dobrá vlna Ivany Urbánkové

Mělník, Středočeský kraj
4. 6.29. 8.
Proměny

Proměny

Mělník, Středočeský kraj