ÚvodCo chcete dělat?PamátkyRodiště duchovního a věhlasného léčitele Pátera Františka Ferdy
Památky

Rodiště duchovního a věhlasného léčitele Pátera Františka Ferdy

Jméno Františka Ferdy je v českých zemích dobře známo – patří mezi legendární postavy českého léčitelství. Od roku 1980 žil a působil v Sušici. Všichni využívali jeho neobyčejných vloh, daru jasnovidné diagnostiky a schopnosti doporučit vhodný léčebný prostředek.
František Ferda se narodil 31. března 1915 v Dražkovicích, statku poblíž Spáleného Poříčí. Vyrůstal zde se svými sourozenci a dětmi dalších zaměstnanců statku. Jeho otec tu pracoval jako šafář. Od dětství se zajímal o přírodu a byl i aktivním hudebníkem, hrál výborně na trubku i další nástroje, v Poříčí dokonce založil kvartet, se kterým tam i vystupoval. Vystudoval v Praze arcibiskupské gymnázium a bohosloveckou fakultu a 29. června 1939 – na počátku fašistické okupace – byl vysvěcen na kněze. Jako kaplan pak působil v Nechvalicích u Sedlčan a podle slova Kristova se pokoušel uzdravovat i tělesné neduhy. Dokonalá znalost léčivých rostlin a jejich působení na lidský organismus i metody přírodní léčby (podle pražského lékaře Hofmana) sloužily pak Ferdovi po celou dobu jeho léčitelské praxe.

Po nástupu komunistů – v roce 1951 – byl zatčen a v procesu s dalšími faráři odsouzen. Ve vězení v Ostravě, Opavě, Mírově, Jáchymově, Leopoldově, Valdicích a na Borech strávil devět let. V té době se u něj již začaly projevovat jasnovidné vlohy a mimořádné schopnosti – které on sám považoval za zděděné – a jež mu umožnily pomáhat i politickým spoluvězňům. Po propuštění v roce 1960 pracoval jako dělník v plzeňských pivovarech. Po osmnácti letech mu byla opět povolena pastorační činnost a tak mohl v Domově důchodců v Újezdci u Klatov působit jako duchovní správce u řeholních sester. Tehdy se už však plně věnoval i svému druhému poslání – léčitelství.

Diagnózu dokázal určit podle očí, podle fotografie, či dokonce jen tak – pouhým soustředěním. „Mám pocit, jako bych ze sebe vyslal paprsek zelené barvy, který se rychle klikatě pohybuje a pak se naráz zastaví. Tak dojde k mému spojení s tím člověkem,“ popsal Ferda před lety svoji specifickou diagnostickou metodu. Při léčení však používal prostředky i daleko prozaičtější: „Lepší než penicilin je na zápal plic křenová placka.“ Nezastupitelné místo v jeho lektvarech měly také česnek, cibule a množství nejrůznějších bylinek. V roce 1980 se přestěhoval do Sušice. Od tohoto okamžiku, prakticky až do posledních dnů jeho života, nastala pro něj neúnavná služba trpícím a nemocným. Zemřel v neděli 7. července 1991. Dne 16. července byl za masové účasti vděčných pacientů a přátel pohřben na sušickém hřbitově.

Jeho mimořádnou obětavou činnost vysoce ocenil v kondolenčním dopise František kardinál Tomášek. Na budově děkanství ve Spáleném Poříčí byla významnému rodáku odhalena pamětní deska. Malá slavnost proběhla 9. září 2000 u příležitosti Dne evropského historického dědictví. Odhalení provedli společně starosta města Ing. Pavel Čížek, Ferdův spolužák ze semináře kanovník Kořínek a Ferdova hospodyně a pomocnice p. Jiřina Konarovská. Autorem pamětní desky je akad. sochař František Bálek. Jméno P. Františka Ferdy nese i dům s pečovatelskou službou ve Spáleném Poříčí.

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování
Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Spálené Poříčí, Plzeňský kraj
Ubytování
Útulnoff – glamping Milínov

Útulnoff – glamping Milínov

Nezvěstice, Plzeňský kraj
Ubytování
Glamping Skořice

Glamping Skořice

Skořice, Plzeňský kraj
Ubytování
Campus Dobřív

Campus Dobřív

Dobřív, Plzeňský kraj
Ubytování
Pension Pod Radyní

Pension Pod Radyní

Starý Plzenec, Plzeňský kraj