ÚvodCo chcete dělat?PřírodaRozhledna na kopci Vartovna
Příroda

Rozhledna na kopci Vartovna

Rozhledna stojí na kopci Vartovna u obce Seninka na Vsetínsku. 37 m vysoká rozhledna na pomezí obcí Seninka, Jasenná a Liptál. Stavba se zvláštní kovovou konstrukcí ve tvaru spirály nabízí výhled na Vizovické vrchy, Beskydy i Velkou Fatru.

O rozhledně:

  • Vrchol hory Vartovny, součást Vizovických vrhů, se nachází ve výši 651 metrů nad mořem.
  • Rozhledna má tvar kovové spirály, kterou doplňje kamenný sokl, uvnitř je točité schodiště.
  • Výška rozhledny je 37 metrů, vyhlídková plošina krytá střechou je ve výšce 35 metrů.
  • Stavba rozhledny trvala osm měsíců, otevřena byla 17. listopadu 2009
  • Rozhledna je otevřena celoročně a vstup je zdarma, podle návštěvního řádu je na rozhlednu zakázán vstup při námraze, sněhu, bouřce, mlze a nepříznivém počasí.
  • Autorem návrhu je zlínský architekt Ivan Bergmann.
  • Stavba vznkla v rámci projektu sdružení obcí Hornolidečska a sdružením obcí Púchovské doliny na Slovensku, kde byla postavena rozhledna na Tlstej hore v Dohňanech.
  • Celkový rozpočet projektu, který obsahuje i síť téměř 50 km naučných stezek, byl 15 milionů korun, 90% platila Evropská unie.
  • Zatímco Vartovna v minulosti sloužila jako strážní hora, na níž se zapalovaly varovné ohně při blížícím se nebezpečí, na Tlstej hore stávala rakousko-uherské rozhledna, která prý sloužila i k vojenským účelům.
  • Od centra Vsetína i od centra Vizovic je Vartovna vzdálena vzdušnou čarou 9 km.
  • Okolo rozhledny je na české straně síť 34 km naučných stezek, kterou zpracoval ČSOP Valašské Meziříčí. Je na nich vybudováno 8 odpočívadel a 34 zastavení.


Při vašich toulkách po Valašsku určitě nezapomeňte navštívit i další rozhledny a zajímavá místa kraje. Rozhledny na vás čekají na Královci u Valašských Klobúk, na Čubově vrchu nad Francovou Lhotou nebo na Čartáku nad Velkými Karlovicemi. Krásný rozhled je také z věže vsetínského zámku, Pulčínských skal nebo Ochmelova nad Huslenkami.

Síť šesti naučných stezek v okolí Vartovny zpracoval Český svaz ochránců přírody z Valašského Meziříčí. Na české straně měří stezky 34 kilometrů, což je v regionu rozsahem unikát, a je na nich vybudováno 8 odpočívadel a 34 zastavení. Vedou od Vartovny do okolních obcí Seninka, Liptál, Jasenná, Leskovec, Prlov, Pozděchov, Lidečko a Francova Lhota a přibližují tamní přírodní zajímavosti, pamětihodnosti, ale i dramatické historické události. Právě Valašsko patřilo mezi místa s nejsilnějším protifašistickým odbojem a stezky spojují hned několik míst s tragickou historií – osady a pasekářské usedlosti vypálené německými trestními oddíly Ploštinu, Prlov, Vařákovy paseky, Oškerovy paseky či Juříčkův mlýn.

Naučné stezky také turisty přivedou k vzácným lidovým stavbám v okolí, k muzeu na Mikuláštíkově fojtství v Jasenné, novému muzeu motocyklů v Senince, známým Pulčínským skalám či památným stromům v regionu, představí folklorní tradice, pasekářský způsob života místních obyvatel i slavné rodáky (například Jana Kobzáně v Liptále) a v neposlední řadě i tajemné pověsti, které se vážou k některým místům.

Aktuality