V naší novodobé historii existuje celá řada témat, kterým zůstáváme my, jako obyčejní občané, ale také státní muzea, instituce a s nimi profesionální historikové, velmi mnoho dlužni. Jeden z těchto dluhů byl v červnu 2010 částečně splacen.
Záměrně říkáme částečně, neboť těm mužům, kterým dlužíme, nemůžeme vrátit ani zlomek toho, co udělali pro svoji zemi. A je velká škoda, že naprostá většina z nich, pokud vůbec přežili svoje nelehké bojové nasazení, může dnes přihlížet jen od tam, kam odchází na věčnost velcí bojovníci.
Společnost přátel čs. opevnění o.p.s. otevřela v roce 2010 první stálou muzejní expozici v ČR, věnovanou československým výsadkovým operacím z Velké Británie a Itálie za 2. světové války s názvem S padákem nad hlavou. Na ploše 140 m² jednoho ze sálů dělostřelecké tvrze Hůrka, ležící na severním okraji města Králíky (Pardubický kraj), naleznou návštěvníci informace o všech československých paraskupinách, které v letech 1941-1945 vyslal II. (zpravodajský) odbor Ministerstva národní obrany československé exilové vlády v Londýně na území Protektorátu Čechy a Morava, ale také do Francie, Itálie, Jugoslávie a na Slovensko. Vedle podrobných informačních panelů s mnoha fotografiemi jsou součástí expozice také trojrozměrné exponáty ve vitrínách (zbraně, uniformy, výstrojní a výzbrojní součástky), dokumentujících působení pozemních jednotek československé zahraniční armády ve Velké Británii.
Hlavním scénáristou výstavy je historik PhDr. Jan Břečka z Moravského zemského muzea v Brně, na projektu se podílí také členové Společnosti přátel čs. opevnění. Tato stálá expozice se rovněž dotýká dalších témat – československých paradesantních jednotek v Sovětském svazu, parašutistických jednotek států účastnících se II. světové války a významných výsadkových operací. Je to první z celé řady připravovaných expozic a výstav, které se během příštích let budou objevovat v Muzeu opevnění – dělostřelecké tvrzi Hůrka.