ÚvodCo chcete dělat?PamátkySlovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země
Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.
Na území obce Mikulčice se nachází jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v České republice. Je to místo, jehož život se uzavřel před více než tisíci lety a nerušeno dalšími dějinnými událostmi si uchovalo svá tajemství až do 20. století.
 

Expozice Knížecí hrad v údolní nivě řeky Moravy

První muzejní expozice zde byla pro veřejnost otevřena v roce 1960 v prostorách původní přízemní budovy. V průběhu roku 2015 došlo k realizaci nového Návštěvnického centra, který koncepci původní expozice přejímá. Do současné doby není bohužel tato expozice dokončena a není tedy přístupná. Přislíbenou dominantou ji v budoucnu budou autentické nálezy dřevěných člunů, objevených při výzkumech zaniklých říčních koryt. V prostorách Návštěvnického centra se v současné době nachází nový model hradiska, respektive jeho podoby z devátého století.  Prezentuje nejnovějších poznatky archeologů získaných během uplynulých desetiletí. Návštěvník zde může získat představu o původním vzhledu a uspořádání staveb vnitřního opevněného prostoru hradiska a jeho blízkého okolí. 
 

Expozice Druhý kostel a sakrální architektura knížecí hrad

Druhá stálá expozice „Velkomoravské Mikulčice – Druhý kostel a sakrální architektura knížecího hradu“ v pavilonu II sestává nejen z prohlídky autentického nálezového stavu základů II. kostela, hrobových jam s pohřby a trojrozměrných maket místních kostelů i paláce, ale také z projekce spojující prvky počítačové vizualizace, mluveného slova. V prostorách expozice II jsou rovněž vystaveny kvalitní kopie šperků a dalších drobných předmětů nalezených při archeologických výzkumech.
 

Vyhlídková věž

Součástí Návštěvnického centra je vyhlídková věž dosahující výšky 30 m. Ačkoliv neumožňuje výhled do nejvzdálenějšího okolí nabízí příležitost nahlédnout na hradisko z ptačí perspetivy. 
 

Pěší okruh hradištěm

Po prohlídce pavilonu II je možno absolvovat pěší okruh hradištěm po návštěvnické trase a na ní shlédnout v terénu kopie základů kamenných staveb, opatřených panely s popisem zajímavostí daného okrsku.
 

Lávka Velké Moravy

Roku 2019 překlenula tok hraniční řeky Moravy novodobá lávka, jež propojuje původní širší areál hradiska. Pro pěší i pro cyklisty tak vznikla příjemná trasa nabízející navštívit v blízkosti lužních lesů další významnou stojící raněstředověkou památku nedaleko Kopčan - kostel sv. Margity Antiochijské. Lávka navazuje i na dvě národní sítě cyklostezek. 
 

Bílý dům

Bílý dům od jara 2024 slouží jako nové návštěvnické místo. Vtáhne turisty do doby 50. a 60. let minulého století, kdy v místech současného moderního areálu byla louka plná obrovských jam, ve kterých kutaly desítky odborníků i dobrovolníků.

Návštěvnický koutek fotografiemi, komentáři a také krátkým filmem ukáže v plné šíři obrovský objem prací, který se uskutečnil od momentu, kdy padlo rozhodnutí začít na loukách u Mikulčic archeologický průzkum až po dnešek. Nová stavba vyrostla za návštěvnickým centrem jako novodobá rekonstrukce domku, který býval archeologickou základnou a které se říkalo Bílý dům. Vedle něj stojí i moderní podoba stodoly, kde najdou útočiště především školní výpravy. Tým památníku tam pro ně připravuje nové zážitkové programy. Už v těchto dnech tam například stojí funkční rekonstrukce ručního mlýnku obilí.

Bílý dům býval v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích pojmem. Tam se odehrávala hlavní jednání ve zlaté éře vykopávek v 50. a 60. letech minulého století, kdy se přišlo na to, jaký velkomoravský poklad se ukrývá pod zemí. Bílý dům byl základnou archeologů až do roku 2007, kdy vyhořel. Archeologové získali nové, moderní pracoviště asi o kilometr dále v roce 2013, ale už tehdy bylo v plánu Bílý dům obnovit jako návštěvnické místo.

Slovanské hradiště v Mikulčicích

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí