Technickou památkou a zároveň jediným dochovaným objektem svého druhu v Česku je sušárna chmele v Dubé. Sušárna připomíná 19. století, kdy se kolem Dubé hojně pěstoval chmel, zvaný Dubský zelenáč.
Budova bývalé sušárny chmele se dvěma sušícími věžemi je významnou technickou památkou města Dubá. Válcové věže sloužily k samotnému sušení, které probíhalo na sítech přímým vytápěním v přízemí obou věží. Tvar kužele s kruhovým komínem je v Čechách neobvyklý, inspirací byly zřejmě sušárny v Anglii. Dubské chmelařství ovlivnilo mnohé zdejší lidové stavby. Sušárna se stala symbolem města, zobrazeným dokonce na oblíbených turistických známkách.
Z historie
První písemná zmínka o sušárně chmele na jižním kraji města Dubá pochází z roku 1877. V Dubé a okolí je doloženo v době největší produkce chmele několik sušáren, ale pouze tato se dochovala prakticky v původním stavu. Prvními majiteli a pravděpodobně i staviteli byli manželé Josef a Františka Langhansovi. Počátkem roku 1877 jí prodali obchodníkům J. Grundfestovi a A. Sommerovi. Koncem 19. století došlo k přistavění severní části. Sušárna pak dál měnila majitele, až se v roce 1943 stala vlastníkem společnost Hopfenverkehrsgenossenschaft v Dubé. Po zkonfiskování se stala majetkem Státního statku, který zde choval kuřata. Státní statek objekt posléze předal Městu Dubá.
Sušárna nyní prochází celkovou rekonstrukcí.