Expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska a lidového léčitelství, bylinářství, archeologii a geologii. Zajímavým tématem jsou místní kamenné pravěké sekerky.
Kittelovo muzeum se nachází v opraveném
Kittelově domě v Krásné – Pěnčíně, č.p.10. Expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska a lidového léčitelství, bylinářství, archeologii a geologii. Zajímavým tématem jsou místní kamenné pravěké sekerky. V Kittelově domě dnes najdete nejen muzeum, ale také informační centrum, kavárnu, malou prodejnu suvenýrů, knih a bylinných produktů z Kittelovy zahrádky..
Už jste někdy slyšeli jména
Faust Jizerských hor, severočeský Faust, černokněžník ze Šumburku, či třeba ďáblův doktor? Za všemi těmito přízvisky se skrývá jediná osobnost – výjimečný ranhojič, lékař a především člověk –
Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Žil v 18. století na jižní straně hřebenu Černé Studnice v tehdejším Šumburku (dnes se obec jmenuje Krásná). Jeho dům je opředen mnoha tajuplnými pověstmi. Faktem ale zůstává, že dům postavil jako horské sanatorium, v celé Evropě v této době věc nevídaná. Jablonecký starosta Fischer píše, že v domě měl doktor až 40 postelí pro svoje návštěvníky i pacienty.
Málokterá postava je opředena tolika mýty a pověstmi jako právě
Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704-1783), slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Výborně léčil, přijímal pacienty až z daleké Vídně nebo Prahy, staral se o místní šlechtu i chudé horaly. Císař Josef II. ho osobně navštívil v jeho domě. Léčitelovy úspěchy byly tak veliké, že se v Čechách o lidech na smrt nemocných říkalo "tomu ani Kittel nepomůže". Jeho současníci si neuměli Kittelovy léčebné úspěchy, bohatství a slávu vysvětlit jinak než tím, že doktor zaprodal svoji duši ďáblu. Dnes samozřejmě dokážeme vědeckým bádám a folklórní komparistikou rozlišit skutečný Kittelův život a tzv. faustovské legendy. Ty se šířily světem od 16. století, významný vliv na jejich podobu měl i Johann Wolfgang Goethe, který faustovské legendy o propadení duše ďáblu změnil v duchu osvícenského přístupu tak, že po 40 letech konání dobra je duše Fausta (Kittela) zachráněna a Ďábel nad ním ztrácí moc.
Kittel ze soukromých peněz vybudoval nejen svůj obrovský dům zvaný "Burk", ale i přilehlý kostel, školu či faru.