Tři velké štíhlé dřevěné kříže stojí na terase vrcholu Tříkřížového vrchu, obezděné kamennými kvádry. Byly postaveny jako symbol rekatolizace města po bitvě na Bílé hoře.
Tři velké dřevěné kříže byly vztyčeny někdy kolem roku 1640 na vrcholu Tříkřížového vrchu, původně zvaného Buková hora (Buchberg), ve výšce 554 m n.m v lesích severozápadně od
města Karlovy Vary, jako
výraz úspěšné rekatolizace města o okolí po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 a vítězství nad luteránskou vírou, která v kraji převládala předchozích 100 let.
Samotný Tříkřížový vrch je opředen řadou pověstí o bludičkách a násilné smrti tří bratrů, kteří hodlali na hoře postavit hotel, či o jejich společné sebevraždě. V roce 1912 byla zahájena
výstavba lanové dráhy na vrch Tři kříže k zamýšlenému hotelu. Všem plánům
udělala konec 1. světová válka. V okolí je dnes zachováno betonové koryto rozestavěné lanovky, základy horní stanice a torza dalších staveb.
V době 2. světové války byl zarovnán okolní terén a před kříži byl vybudována na velice strategickém místě
vojenská betonová pozorovatelna. Za tzv. normalizace v 70. letech 20. století byl z prostředního kříže snesen plechový malovaný Kristus. Umělecké dílo značné historické hodnoty, vážící minimálně 15 kg, nebylo jistě snadné potajmu odklidit.
V roce 1985 proběhla rekonstrukce dřevěných křížů a byla za nimi postavena
retranslační věž pro přenos signálu sovětské televize směr sanatorium Imperiál. oslední rekonstrukci dřevěných křížů a okolí proběhla v roce 2000.