Muzeum seznamuje s životem na vesnici před více než sto lety. Zařízení pochází z darů a výpůjček místních občanů. Uvidíte zde vybavení domácností, dětské hračky, školní pomůcky z 50. a 60. let 20. století i repliky středočeských krojů.
Vesnické muzeum v Košticích na Lounsku otevřelo Vožekovo sdružení, které dlouhou dobu usilovalo o vytvoření expozice obyčejného života na vsi před 160 (ale i 40) lety. Zařízení pochází z darů a výpůjček místních občanů. Zajímavé jsou komplety nábytku, které pocházejí původně z majetku majitelů koštického mlýna, rodiny Ortů a Blíženců. Druhá část ložnice pochází z majetku rodiny paní Hellerové. Rodina paní Hellerové je i na dobových snímcích. Unikátní jsou fotografie matky paní Bělochové a společné fotografie matky a tety z dětství. V expozici nechybí ani svatební šaty, které věnovala rovněž paní Bělochová. Kuchyni z 50.let 20. století věnovala paní Štěpánová z Vojniček. Je skutečně krásně zachovalá a je to přesně ten typ nábytku, který všichni známe. Ve skříních také uvidíte dobové oděvy a prádlo.
Přestože ve starších dobách děti na vesnicích mnoho hraček neměly, v expozici objevíte unikátního houpacího koně z majetku rodiny Štýbrů (který je starý nejméně 100 let) a koňský potah, vyrobený okolo roku 1910, který muzeu věnoval Petr Groh. Dále je zde k vidění dětské nádobíčko či brusle z první republiky. Další zajímavostí v expozici jsou školní pomůcky – slabikář a početnice z padesátých a šedesátých let 20. století, které byly po starších Poupatech nejvíce používanými učebnicemi ve školství věnovala rodina Jarošů. Několik exponátů se váže k vojenské službě po 1. a 2. světové válce. Vrcholem expozice jsou repliky středočeských krojů, dospělé i dětské a zapůjčený starý kroj kyjovský.
Muzeum prezentovalo obec při soutěží Vesnice roku 2012, kdy Koštice krajské kolo soutěže vyhrály, velkou měrou díky právě muzeu a scénkám v něm předváděným. Vstupné je dobrovolné, návštěva je však nutná předem objednat na č. tel. 728 157 600.