V původních kamenných sklepích pod valenými klenbami vznikla nová sýrařská výroba. Jedinečné klimatické podmínky sklepů mají pozitivní vliv na zrání tvarglí. Tvoříme unikátní sýrárnu, kde díky vysokému podílu ruční práce, vznikají řemeslné tvargle
Milovníci olomouckých tvarůžků mohou ochutnat tuto
pochoutku ve Velké Bystřici nedaleko Olomouce a to pod léty prověřeným a zlidovělým názvem
Tvargle. Tvarůžky se zde vyrábí podle původních receptur.
Za vším stojí
firma Tavoretus, která opravila památkově chráněné pivovarské sklepy v sousedství
Bystřického zámku a instalovala do nich výrobní technologii na slavný sýr s nezaměnitelným aroma a také minipivovar Tvarg. Firma se tak snaží navázat na historii
produkce tvarůžků a piva ve Velké Bystřici, kde se v minulosti olomoucké tvarůžky běžně vyráběly.
Minipivovar Tvarg byl ve Velké Bystřici zprovozněn už v závěru loňského roku a vyrábí nejen klasický ležák, ale i svrchně kvašená piva, jako je IPA a ALE. A návštěvníci se mohou těšit také na novou restauraci, která by měla být otevřena během léta.
Exkurze Tvargle
Každou sobotu se, kromě exkurze do pivovarské výroby, nyní můžete také podívat, jak se vyrábí poctivé řemeslné TVARGLE. Do tajů výroby nahlédnete díky exkurznímu oknu, projdete se sýrařskou expozicí a legendární aromatický sýr samozřejmě ochutnáte. 45-minutové exkurze začínají vždy ve 14 hodin. Maximální kapacita je 15 osob, takže doporučujeme rezervaci předem. Cena: 130 Kč/os.
Na tvarůžkovou exkurzi navazuje v 15 hodin ta pivovarská, kde si během 75 minut prohlédnete pivovarské sklepy, ochutnáte pivo přímo z tanku a naučíte se, jak správně načepovat pivo. Pro menší skupiny do 15 osob je na objednávku připraven originální chuťový zážitek v podobě párování piva TVARG s irskou whiskey Jameson v pivovarském tasting roomu. Od úterý do neděle můžete ochutnávat místní pivní speciály a jídla s tvarglema (ale i bez nich) na pivovarské zahrádce. Pivo i tvargle můžete koupit i s sebou a vychutnat si doma.
O tvarůžkách
Tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tehdy se ale v tamních vesnicích oproti dnešnímu strojovému zpracování vyráběly z kyselého tvarohu a soli ručně. Olomoucké tvarůžky, které nyní vyrábí pouze firma A.W. v Lošticích na Šumpersku, získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU.