Na malém horském potůčku klape zhruba 60 mlýnků v různých podobách. Najdete zde těžební věž dolu Svornost, kapli sv. Anny nebo hasičské auto místních dobrovolných hasičů.
Údolí mlýnků každoročně v květnu ožívá při již tradiční
akci Otevírání mlýnků. Místní obyvatelé i lázeňští hosté sem instalují nové, doma vyrobené, mlýnky, aby jim po celý rok bez přestávky klapaly.
Vydáte se do lázeňské zóny, projdete okolo největšího a nejkrásnějšího
lázeňského hotelu Radium Palace až k lázeňskému sportovnímu areálu. Odtud pokračujte po pěšině okolo bývalé
lesní kavárny. Po zhruba 500 metrech mírně zvlněné cesty dojdete až do Údolí mlýnků.
Pověsti o Údolí mlýnků
Traduje se, že mlýnky jsou umisťovány už od vzniku prvních lázní, což je již přes 100 let. A proč tomu tak je? Vyprávějí se dvě pověsti.
Ta první se vypráví hlavně dětem. Kdysi před mnoha lety do Jáchyma přišel tesařský tovaryš. Zamiloval se do dcery svého mistra, který jim ovšem lásku nepřál. Mladý tovaryš musel odejít pryč a vrátit se mohl až vydělá dost peněz. Když z města odcházel bylo již před západem slunce a tovaryš se vydal směrem na dnešní Ostrov. Protože byla brzy tma, chlapec si lehl do hromady listí vedle potoku.
V noci ho však probudil dětský pláč, který neustával. Když se chlapec rozhlédl, uviděl hastrmana, jak se snaží se svou ženou uspat své hastrmanské dítko. Marně. A tak mladý tovaryš vyřezal za svitu měsíce malý mlýnek, který umístil do potoka. Voda mlýnek roztočila a ten začal pravidelně klapat. Malý hastrmánek přestal plakat a s úsměvem za chviličku usnul. Za svou dobrotu dostal mladík od hastrmana říční perlu a několik listů vodní trávy. Hastrman mu také řekl, aby o tom co se stalo nikde nemluvil.
Když se druhý den tovaryš ráno probudil, hastrmanská rodinka byla pryč a on ve své kapse místo listí našel hrst stříbrných tolarů. Mohl se proto vrátit do Jáchymova a vzít si dívku, jež miloval.
Klapot mlýnku se zalíbil kolemjdoucím a ti začali na potok přidávat další a další mlýnky vlastnoručně vyrobené.
A druhá verze, ta pravdivější, praví, že mlýnky začali na potok umisťovat hlavně lázeňští hosté. Věřili totiž, že když jejich mlýnek bude pravidelně klapat, jejich hříšný život a milostné pletky v lázních budou odčiněny a jejich život půjde bez poskvrny dál.
Podle další pověsti si staví mlýnky milenecké páry a umisťují je na potok proto, aby jim to spolu pořád klapalo.