ÚvodCo chcete dělat?PřírodaUlričina stezka krajem českého granátu
Příroda

Ulričina stezka krajem českého granátu

Ulričina stezka je vedena po značených turistických cestách v okolí Třebívlic v CHKO České středohoří 13 km západně od Lovosic. Jedná se o kruhovou trasu pro pěší i cylisty na trekových či horských kolech.
Domovem českého granátu je jižní úpatí Českého středohoří mezi Třebenicemi a Třebívlicemi, kde se těží již od dob vlády císaře Rudolfa II. Vznikl v podmínkách vysokého tlaku v hlubinách Země a na povrch se dostal díky sopečným erupcím. Doslova ke zdroji českých granátů vede z Třebívlic turistická trasa nazvaná Ulričina stezka. Trasa je dlouhá 8,5 km.

Ulričinu stezku můžete začít před expozicí Ulriky von Levetzow, kde je vyznačena červeně, a pokračovat po cyklostezce 3119 pod Šepetskou horu. Silnička proplétající se mezi dasy a poly vás dovede k obci Leská a pak se vydáte po polní cestě. Ta má již žluté značení a po překonání silničky III. třídy opět odbočí do polí pod vrch Kuzov (393 m n. m.). Zalesněný skalnatý vrch je významný díky průniku dvou žil leucitického tefritu. Jedná se o tmavě šedou magmatickou horninu, která vznikla při vulkanické činnosti ve třetihorách. Těsně pod kopcem protéká potok Granátka. Jeho voda protéká tzv. pyroponosnými ložisky, odkud se do toku potoka vyplavují různé minerály – český granát, dále pak olivín, magnetit, ilmenit či pleonast. Mezi poli pak cesta spěchá k obci Dřemčice. Tam se napojí na modrou značku, která vede zpět do Třebívlic souběžně s Husitskou stezkou Zemí hradů.

Sedmnáctiletá Ulrika von Levetzow, dcera majitele třebívlického panství, byla poslední velkou láskou dvaasedmdesátiletého Johanna Wolfganga Goetha. Jejich vztah se stal symbolem romantické, čisté a nenaplněné lásky. Život Ulriky připomíná v Třebívlicích stálá muzejní expozice v budově bývalého zámku.

 

Aktuality