Mezi Čiklovou ulicí a železniční tratí pod Nuselským mostem se ukrývá Umělecká zahrada plná sochařských skvostů. Otevírá se výjimečně, ale její návštěva stojí za to. Na úzkém pozemku najdete stromy, keře, záhony a desíty uměleckých děl – sochy, busty a reliéfy, sloupy, fontány či altánky.
Původně na úpatí jižní stráně Nuselského údolí (mezi Čiklovou ulicí a železniční tratí) existoval
jeden z největších prvorepublikových ateliérů Karla Nováka, který zde svou sochařskou dílnu otevřel v roce 1924. A kromě mnoha jiných děl se ateliér později podílel na
největší jezdecké soše Jana Žižky z Trocnova. Z důvodu znárodnění došlo k
ukončení působnosti ateliéru v roce 1952. Poté sem byl umístěn Krátký film Praha. Právě zde tým filmových výtvarníků kolem Břetislava Pojara natočil legendární pohádky jako Pane, pojďte si hrát, Kocour Mikeš, Pat a Mat, Dášenka nebo O zvířátkách pana Krbce. Zkázou zahrady byla v 70. letech stavba Nuselského mostu, kdy zahrada sloužila jako zázemí stavebníků a většina uměleckých děl skončila v betonových základech mostní konstrukce.
Zapomenutou
sochařskou dílnu i prostorný ateliér v zahradě začal oživovat v roce 1992
Ing. Vojtěch Haluza, kterému nyní pozemek patří a vede zde stavební firmu. Areál koupil od restituentů, kterým se vrátil jako místo plné suti a stavebního nepořádku. Nalezená díla z Novákova ateliéru restauroval a podle fotografií znovu odlil. Na zahradě podle dobových snímků obnovil cesty, schodiště, opěrné zídky, drobné architektonické památky, vstupní zahradní domek a prostor osázel zelení.
Dnes se na ohraničeném prostoru nachází
mnoho sochařských děl, která ukrývají např. původní modely Albína Poláška. Ten je autorem sochy Cyrila a Metoděje v Beskydech nebo Woodrowa Wilsona u hlavního nádraží v Praze. Dále spatříte
řadu originálních altánů či vstupních portálů. Po předchozí domluvě s p. Haluzou je možné zahradu navštívit. (Návštěvu může zprostředkovat také Komunitní centrum Právě teď).