ÚvodCo chcete dělat?KulturaVětrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku
Kultura

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi – na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.
Partutovický dřevěný větrný mlýn německého typu byl postaven v roce 1837. Ke stavbě byly použity i části staršího mlýna, jak svědčí datování z roku 1783 na jednom z trámu. Staviteli a prvními majiteli byli manželé Muckovi. Mleli mouku, ječmennou krupici a šrotovali se i kroupy. Po nich mlýn vlastnili pět let manželé Šindlerovi. Později, roku 1894 chátrající mlýn koupil krajánek Benedikt Maršálek, který měl 7 dětí. Posledním mlynářem byl jeho vnuk Augustin Maršálek, zvaný Gustýnek. Ten byl znám v obci jako všeuměl, spravil a udělal vše co bylo potřeba.

Za války byl mlýn zapečetěn. Gustýnek učil dělat mladé lidi drobné opravy. Po válce přestal sloužit svému účelu, ve vesnici přibývalo šrotovníků. V roce 1953 zde byl natočen film "Tam, kde mele vítr". Později amatérský film "Gustýnek", natáčel zde i arch. Vávra svá Šumná města. Na moučnici je zajímavá plastická dřevořezba (srdce s plameny a iniciálami IHS, po stranách slunce měsíc a hvězdy).

Nyní o mlýn vzorně pečuje p. Jan Kandler (soukromý vlastník), pokračovatel mlynářského rodu Maršálků. Mlýn je pro veřejnost uzamčen, o prohlídku je třeba požádat v přilehlém stavení nebo dopředu na tel. čísle: 581/625 293. Poslední prohlídka začíná hodinu před setměním.

Aktuality