ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVězeňský dvůr – památník obětem holocaustu v Třešti
Památky

Vězeňský dvůr – památník obětem holocaustu v Třešti

Pietní místo v zadní části areálu radnice se sousoším Oběti revoluce od akad. sochaře Jaroslava Krechlera připomíná tragické události z posledních dnů II. světové války, kdy bylo v prostoru vězeňského dvora za budovou radnice popraveno 33 místních občanů.
Vězeňský dvůr se nachází v zadní části areálu třešťské radnice. Toto dříve nenápadné místo za budovou bývalé věznice, bylo svědkem krvavých květnových událostí, kdy zde 7. května 1945 bylo zavražděno 33 třešťských občanů. Tyto události dlouho připomínaly krvavé stopy ve zdi vězeňského dvora. Při příležitosti třicátého výročí konce války byl vězeňský dvůr zrekonstruován.

Těžištěm dnešní podoby vězeňského dvora je sousoší mrtvého a umírajícího, umístěné ve skupině osmi nepravidelně rozmístěných žulových sloupků, symbolizujících popravčí kůly. Sousoší s názvem Oběti revoluce vytvořil třešťský akademický sochař Jaroslav Krechler. Architektonickou úpravu památníku provedl Jan Sedlák. Mříže, věčný oheň a kovový nápis jsou dílem Alfreda Habermanna. V předním areálu vězeňského dvora byl v roce 1992 jako upomínka na 14. květen 1942, kdy byli Židé z Třeště a okolí odvezeni do koncentračních táborů, odhalen Památník obětem holocaustu.

Na vězeňském dvoře se každoročně pořádá Pietní akt, který připomíná události květnových dnů roku 1945. Na památku všech padlých se každoročně v květnu běží Běh vítězství na trase JihlavaTřešť. Každý běžec v cíli dostane květinu, kterou poté položí k památníku Oběti revoluce. U příležitosti 70. výročí konce druhé světové války byla pořízena audio nahrávka popisující květnové událostiTřešti. Nahrávku je možné si poslechnout při návštěvě pietní místnosti na vězeňském dvoře.


Památník obětem od Jana Sedláka

Památník odhalený v roce 1992 se nachází v přední části vězeňského dvora. Památník tvoří tři různě vysoké zešpičatělé čtyřboké žulové hranoly, mezi kterými je vklíněn železný Davidův štít ("Magen David" neboli Davidova hvězda) se železnými hroty a letopočtem 1942. V tomto roce bylo deportováno 107 židů z blízkého okolí do vyhlazovacích táborů, přežilo jich pouze 9.

Provozovatel

Město Třešť

Revoluční 20/1
589 14 Třešť
WWW:
https://turista.t...
WWW:
https://www.histo...
GPS:
49,290252 15,484242
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

26. 12.2. 2.
Betlémská cesta městem Třešť

Betlémská cesta městem Třešť

Třešť, Kraj Vysočina
15. 7.31. 12.
České betlémy

České betlémy

Třešť, Kraj Vysočina
2. 12.20. 12.
Ježíškova pošta Třešť

Ježíškova pošta Třešť

Třešť, Kraj Vysočina
28. 2.2. 3.
Řez ovocných stromů

Řez ovocných stromů

Lhotka, Kraj Vysočina
7. 3.9. 3.
Řez ovocných stromů

Řez ovocných stromů

Lhotka, Kraj Vysočina
30. 11.
Kurz výroby cideru

Kurz výroby cideru

Telč, Kraj Vysočina
30. 12.
Kurz výroby cideru

Kurz výroby cideru

Telč, Kraj Vysočina