Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.
Již před rokem 1650 byly nad Vřídlem a v jeho okolí vybudovány obecní lázně. Od roku 1774 až do 20. let 19. stol. nad Vřídlem stávala barokní lázeňská stavba, nahrazená v roku 1826 empírovou kolonádou. Dnešní kolonádní stavba architekta J. Votruby byla vybudována v 70. letech minulého století.
Gejzír Vřídlo vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a dnes je jediným pramenem využívaným ke koupelím. Díky tlaku je schopen vytrysknout až do výšky 12 metrů. Pramen však není jen symbolem Karlových Varů, ale především hlavním zdrojem termální vody pro všechna lázeňská zařízení a plynného oxidu uhličitého (CO2) pro vanové koupele. Kolonáda neslouží pouze jako krytý prostor pro pitnou kúru či odpočinek pacientů ale z hlediska balneotechnického představuje především uzlový bod rozvodů vřídelní vody. V prostoru kolonády jsou umístěny celkem 3 kašny s vřídelní vodou o teplotě 72 °C. Pod podlahou kolonády se nalézá místo pro čerpání a rozvod vřídelní vody.
Podzemí Vřídla
Ve staré části vřídelního podzemí bývala zpřístupněna exkurzní trasa Podzemí Vřídla, kde vřídlovcem "obrůstají" karlovarské suvenýry, například tzv. "kamenné růže". Exkurze probíhají od 11 do 17 hodin. Vřídlo je v současnosti jediným pramenem využívaným ke koupelím. Vřídelní voda pro pitnou kúru je rozváděna do tří pramenních váz, označených A, B a C. Část termální vody slouží k zásobování lázeňských provozů, část vody se používá pro výrobu karlovarské vřídelní soli a pokamenování suvenýrů.
Oprava Vřídelní kolonády
Rekonstrukce započatá roku 2019 odstranila havarijní stav budovy a v květnu 2022 se podařilo opět otevřít Vřídelní kolonádu veřejnosti. Samotný pramen Vřídlo tak opět tryská na svím původním místě (od roku 2016 byl výtrysk provizirně umístěn před kolonádou). V červnu 2020 byly vyměněny technologie jímání a zpracování vřídelní vody umístěné v podzemí pod kolonádou. Právě agresivní vřídelní voda poškodila během desetiletí konstrukci kolonády natolik, že musela být zčásti uzavřena a ikonický výtrysk Vřídla byl dočasně přemístěn před kolonádu. Kolonáda by tak měla být v bezpečném stavu na nejméně dalěích 30 let. Současná oprava prodloužila životnost železobetonové kolonády do doby, než ji nahradí nová. O té by měla v budoucnu rozhodnout architektonická soutěž.