ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVýtoňská náplavka na Rašínově nábřeží
Památky

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.
Z náplavky na Rašínově nábřeží se naskýtá překrásný výhled na panorama Hradčan, které je tak často vyhledáváno turisty. Prostor Rašínova nábřeží, respektive jeho náplavka, nabízí v průběhu roku nepřeberné množství aktivit, a to od pravidelných farmářských trhů až po sportovní, kulturní či gastronomické akce. Je zde trasa pro běžce, cykloturistiku a bruslaře. V hojné míře na náplavku míří rodiče s dětmi krmit labutě. Určitě si tu všimnete i záhadného přístroje limnigrafu, který měří průtok vody v řece.
 
Na náplavce Rašínova nábřeží lze dlouhodobě navštívit takové aktivity, jakými jsou divadelní loď Tajemství, parník Tyrš, stylovou dřevěnou restauraci Vltava (která si zahrála i ve filmu Vrchní prchni), botel a restauraci Matylda  a v neposlední řadě i šikovný přívoz P5 Císařská louka – Kotevní – Výtoň, který má svou zastávku u Železničního mostu. V prostoru náplavky se také konají oblíbené Farmářské trhy. V zimě zde bývají Lázně na Lodi.
 

Z historie náplavky na Rašínově nábřeží

Dnešní Rašínovo nábřeží s náplavkou vzniklo ve dvou etapách. První část od Palackého náměstí k Jiráskovu náměstí byla postavena v letech 1870-1878 souběžně s mostem Palackého. Druhá část od Palackého náměstí k vyšehradské skále byla dokončena v roce 1905 spolu s vyšehradským tunelem. Výstavbě nábřeží padlo za oběť starobylé Podskalí, svérázná osada pražských plavců a vorařů. Jejich každodenní život, svázaný s řekou Vltavou, připomíná jediná dochovaná stavba, bývalá podskalská celnice na Výtoni.

Široká náplavka Rašínova nábřeží sloužila v úseku mezi Palackého a Jiráskovým mostem jako hlavní přístaviště Pražské paroplavební společnosti a výchozí bod populárních výletů do Štěchovic. Část náplavky mezi Palackého a železničním mostem původně sloužila ke kotvení a rozebírání vorů, plavených po řece do Prahy ze šumavských lesů. Poslední vory připluly do Prahy v roce 1947.
 

Co je to nápavka

Mnoho lidí si myslí, že náplavka a nábřeží je to samé. Ale není to tak. Náplavka oproti nábřeží není vyvýšené místo u řeky, ale naopak. Bývá to plocha přímo u řeky, která slouží ke kotvení, anebo přistávání lodí, k procházkám okolo řeky a v zimě se využívá k vyvážení odklizeného sněhu. Samozřejmě se počítá s tím, že náplavka bude v případě povodní zatopena a proto zde nenajdete žádné pevné stavby. S nábřežím, které je oproti náplavce vyvýšené místo nad řekou, je spojena schody a nebo sjízdnými rampami.

Aktuality