V místní části Vrbna pod Pradědem nazývané Mnichov se daří sklářskému řemeslu. V rodinných hutích můžete obdivovat ručně zhotovené repliky historického lesního skla protkaného drobnými bublinkami.
A proč se mu říká lesní? V dřívějších dobách ve 14. až 16. století skláři vyráběli skleněné džbány, karafy, vázy, tupláky, likérky, kalichy a další užitkové sklo přímo v lesích. Pece vytápěli bukovým dřevem, a když palivo kolem spotřebovali, přesunuli se s výrobou o kus dál. Jak si skláři dokážou poradit s foukáním replik
historického lesního skla můžete sledovat přímo v provozu rodinných hutí. V Mnichově i v centru
Vrbna jsou sklářští mistři na exkurze zvyklí a nikoho neodmítnou.
S výrobou skla vás podrobně seznámí například v
soukromé Sklárně Jakub, vzdálené asi 2,5 kilometru od
Vrbna pod Pradědem. Vyrábí se zde repliky historického skla podle stejných postupů jako ve středověku. Výrobky lze i zakoupit.
Lesní sklo s nádechem historie
Lesní sklo je specifické svou nazelenalou barvou, která spolu s rozdílným množstvím vzduchových bublinek a nerovnostmi, danými ruční výrobou, vytváří neopakovatelný originální artefakt s nezaměnitelným půvabem dávných časů. Lesní sklo je výjimečné svou barvou způsobenou příměsí oxidu železa ve sklářském písku, ladným tvarem i různě zdobeným plastickým povrchem splňujícím nejen dekorativní, ale i ryze praktický účel. Zdánlivě křehké lesní sklo je pevné a odolné, a to díky technologii pomalého chlazení v chladících pecích. Lesní sklo promění z každého okamžiku nezapomenutelnou událost, když o sebe ťuknou poháry vydávající nádherný zvonivý tón.