ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě
Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.
Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově stojí na pátém nádvoří zámku Český Krumlov za hradním příkopem v blízkosti západního zámeckého křídla, se kterým je spojeno tzv. Plášťovým mostem s krytou spojovací chodbou vedoucí z Maškarního sálu do knížecí lóže zámeckého divadla. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií. Vedle Krumlova další dvě ve Švédsku a pak u nás na zámku v Litomyšli. Krumlovské dekorace jsou však nejstarší. Divadlo nikdy nehořelo a za poslední dvě století (19. a 20.) nebylo přestavěno.

Divadlo přikázal postavit v roce 1680 kníže Jan Kristián z Eggenberku, protože sály krumlovského zámku svou kapacitou již nestačily pro divadelní účely. V roce 1762 dal kníže Josef Adam ze Schwarzenberku divadlo přestavět. Plány na barokní přestavbu připravil pravděpodobně Andreas Altomonte, stavitelem byl Josef Franz Fortini, tesařské práce na dřevěných konstrukcích a na mašinerii provedl tesař Laurentius Makh.

Mimořádný rozsah má dochovaný divadelní repertoár. V průběhu 17. až 18. století bylo v zámecké knihovně soustředěno přes 2 400 libret pro dramata, komedie, zpěvohry, balety, součástí této sbírky je i několik set svazků partitur a particel. Mimo to se dochovala původní jevištní, osvětlovací hasící a signalizační technika, efektové stroje, dekorace, kostýmy, herecké a scénické rekvizity. Dále jsou zde sbírky archivních pramenů – korespondence, účty, inventáře, zprávy, příkazy, plány, knihy o divadelním umění, o repertoáru, tanci, ceremoniích, festivitách, stavebních a řemeslných principech a ikonografické fondy – vzorníky kostýmů, scén, návrhy, studie, obrazy portrétů, hudebních, tanečních a divadelních motivů.

V divadle se dnes hraje už jen při zvláštních příležitostech, ale přesto slouží jako neobyčejné divadelní muzeum. Podívat se do něm můžete při samostatné prohlídce na českokrumlovském zámku. V rámci prohlídky je přístupné hlediště zámeckého divadla a technický prostor pod jevištěm. K raritám patří osvětlovací misky, jimiž bylo možné během okamžiku ozářit nebo zatemnit celé jeviště, létající vůz, vodotrysk či stroj na výrobu vlnobití, blesků a hromů.

Aktuality