Zámek Štáblovice má za sebou více než pětisetletou historii. Je obklopen zámeckým parkem a v západní části francouzskou zahradou.
Zámek Štáblovice má za sebou více než pětisetletou historii, během níž zažil období prosperity i chvíle úpadku a ohrožení. V nedávné historii se ocitl téměř na pokraji své existence, ale nakonec se ho soukromému vlastníkovi podařilo zachránit a zrekonstruovat.
V roce 2021 se zámek otevřel veřejnosti. Již poněkolikáté se
zámek s restaurací stal Svatebním místem roku.
Na zámku Štáblovice si můžete projít prohlídkový okruh zahrnující nejreprezentativnější prostory zámku. Vstupenky na prohlídku můžete zakoupit v zámecké kavárně Caffé Lescourant. Prohlídková trasa není bezbariérová.
Zámecký park
Zámecký park je nedílnou součástí zámeckého areálu. Jeho největším lákadlem je romantické loubí obepínající zámeckou zahradu na půdorysu původní francouzské zahrady. Zámecký park můžete navštívit zdarma podle uvedené otevírací doby v pátek i sobotu od 10:30 – 17:30. Do zámeckého parku není možný vstup s domácími mazlíčky.
Další služby na zámku
Na zámku Štáblovice se můžete i ubytovat, v jižním křídle se nachází pět apartmánů. Každý apartmán má svůj jedinečný styl, ze kterého na Vás dýchne úžasná zámecká atmosféra.
Po procházce v parku se můžete občerstvit v Zámecké restauraci či navštívit Caffé Lescourant,
Kavárna je umístěna v přízemí severního křídla zámecké budovy v prostoru, který vzniknul přístavbou krátkého bočního křídla v polovině 18. století a od této doby až do 20. století sloužil jako zámecká kuchyně. Vychutnat si můžete výběrovou kávu, domácí zákusky a v neposlední řadě genia loci tohoto jedinečného místa.
Zámecká restaurace nabízí domácí pokrmy s prvky moderní gastronomie. Kuchaři při vaření využívají čerstvé a lokální suroviny a na místní zahradě vypěstované bylinky. Snaží se vařit především sezónně, a proto je jídelní lístek často obměňován. Dobově řešený interiér, který Vás při vstupu ihned zaujme, nabízí pohodlné zázemí pro rodinné oslavy, večírky a jiné společenské akce.
Restauraci dominuje velkorysá zahrada s posezením, která Vás nadchne svou atmosférou a spolu s výhledem na přilehlý zámek ve Vás umocní pocit klidu a doslova Vás pohladí na duši. Pro děti je k dispozici rozsáhlé venkovní hřiště.
Historie zámku
První písemná zmínka o vsi Štáblovice se objevuje v listině z roku 1312, ve které je jmenován Mikuláš ze Štáblovic. Štáblovice nebyly samostatným majetkem, ale byly součástí lenního systému olomoucké diecéze a biskup je uděloval tzv. v léno vybraným šlechticům.
V roce 1460 byly Štáblovice uděleny v léno pánům z Kovalovic a právě s nimi je spjata stavba první tvrze ve Štáblovicích. Stála na místě dnešního zámku, dodnes tvoří jeho základ, a byla obehnána vodním příkopem a hrazením.
Po pánech z Kovalovic drželi Štáblovice páni ze Žďáru, rod Vlků z Konecchlumí a od roku 1558 Rotmberkové z Ketře. Kašpar Rotmberk z Ketře byl významnou postavou mezi místními šlechtici, nechal vystavět nový renesanční kostel s hranolovou věží a také přestavěl původní tvrz do pozdně renesanční podoby.
Éra Rotmberků z Ketře na Štáblovicích byla ukončena událostmi třicetileté války, tvrz poté pustla. Opravy se dočkala až za Lescourantů. Janu Lescourantovi byly Štáblovice uděleny u léno roku 1654 a v rukou jeho potomků zůstaly téměř jedno století. Ve 40. letech 18. století došlo na stavební úpravy samotného zámku, kdy byl rozšířen o dvě krátká kolmá křídla směrem k západu.
V době slezských válek změnilo štáblovické léno svého držitele, kterým se v roce 1745 stal Karel Otto hrabě Salm-Neuburg. Dokončil raně barokní úpravy zámku, jenž postupně získal charakter barokní venkovské vily obklopené zahradou.
Už v roce 1759 ale Štáblovice spolu s Mikolajicemi a Uhlířovem přešly do držby svobodných pánů Sobků z Kornic, kteří byli pod jménem Sobek-Skalové z Kornic zdejšími pány až do roku 1945. Zámecký park byl upraven do podoby anglického parku a zámek získal charakter venkovské aristokratické rezidence.
V roce 1945 byl zámek poškozen válečnými událostmi, štáblovický velkostatek byl zkonfiskován, zámek předán do rukou obce, která jej začala využívat pro různé účely (např. úpravy jako společenský sál, restaurace, moštárna, klub SSM apod.), později zde byl i muzejní depozitář. Zámek byl v té době vystaven nedostatku jakékoliv větší péče a útokům vandalů.
Tento stav trval i v 90. letech za už soukromých vlastníků. Teprve v roce 2001 se zámek dočkal záchrany v podobě nového soukromého vlastníka, který ho zrekonstruoval, a to do podoby odpovídající jeho stavu z přelomu 19. a 20. století.
Současná podoba je výsledkem stavebních prací za svobodných pánů
Sobků z Kornic, kteří jej nechali koncem 18. století rozšířit do dnešní velikosti a opatřit novou střechou s vížkou a hodinami. Interiéry byly dobově zařízeny nábytkem, porcelánem, obrazy nebo exotickými předměty z Nové Guineje.