Zámek v moravskoslezském městě Bílovec, které se chlubí největší vydlážděnou šachovnicí v ČR, přestál několikrát nepřízeň osudu – na konci 2. sv. války zničující požár, který vypálil stavbu do základů. Po nákladné rekonstrukci, roku 1997, zasáhla budovu povodeň. Nyní se postupně otevírá veřejnosti.
V bíloveckém zámku návštěvníky čeká expozice s nábytkem z počátku 20. století, tzv. altdeutsch, zámecká kaple sv. Hyacinta i muzeum rodiny Sedlnitzkých z Choltic s nově instalovaným apartmánem poslední šlechtické majitelky zámku. Novinkou je výstava prací ostravského heraldika a fotografa Vítězslava Lazeckého, autora erbu Sedlnitzkých nad vstupním schodištěm zámku. Součástí prohlídky jsou také expozice Lov a myslivost v proměnách doby, historické retro hračky bíloveckého sběratele Zbyňka Havláta i hasičské minimuzeum s historickou hasičskou stříkačkou z druhé poloviny 19. století. Děti určitě osloví dětská zbrojnice.
Dominanta města Bílovce, trojkřídlý zámek, stojí v rohu středověkého obvodu města, kousek od náměstí. Zmínky o Bílovci pocházejí již ze čtvrtiny 14. století, kdy strážil křižovatku obchodních cest. V 16. století drželi opevněné šlechtické sídlo páni z Fulštejna a po nich Bernhard Pražma, který zámek renesančně přestavěl. Součástí nové podoby zámku se staly válcové nárožní věže a lichoběžníkové nádvoří. Po stavovském povstání, jehož se Pražmové aktivně zúčastnili, jim byl zámek zkonfiskován a připadl pánům z Choltic. V 18. století byl zámek upraven do barokní podoby s okrasnou zahradou ve francouzském stylu. Rod Sedlických z Choltic zámek spravoval až do roku 1945. Tento rok znamenal pro bílovický zámek katastrofu – 1. května zasáhl zámek požár, který poškodil nejen všechny interiéry, ale také šindelovou střechu i vnitřní zdi. Protože měl zámek sloužit okresnímu muzeu v Novém Jičíně, začalo se s jeho rekonstrukcí, která trvala 35 let. Zdálo by se, že se zámku zablýsklo na lepší časy. Bohužel roku 1997 byl zámek opět poškozen, tentokrát povodněmi.
Nyní se po dlouhé době zámek otevírá veřejnosti. Prohlídka je prodloužena o návštěvu bývalé zámecké kaple Sv. Hyacintha, úžasný prostor, který nebyl postižen požárem v roce 1945.
Expozice Skrytý středověk
Expozice je umístěná v suterénu severní části zámku. Návštěvník si doslova může sáhnout na původní zdivo středověkého hradu, stejně tak má možnost s pomocí modelů a interaktivních prvků sledovat, jak se pravděpodobně vyvíjela další přeměna tohoto panského sídla. Součástí expozice jsou vystavené exponáty nalezené při archeologických výzkumech v místě.