Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.
Státní zámek Hradec nad Moravicí se roku 2002 stal národní kulturní památkou. Je oblíbeným turistickým cílem a kulturně-společenským centrem Opavska. Bílý zámek nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy, samostatnou historickou expozici a obrazovou galerii. Hlavní prohlídková vede i opraveným severním křídlem Bílého zámku se zrekonstruovanými sedmi pokoji knížecího bytu.
Součástí areálu je také novogotický Červený zámek a Bílá věž. Celý areál je zakomponován do přírodně-krajinářského parku, který je svou rozlohou největší v Moravskoslezském kraji. Narozdíl od ostatních není uzavřeným celkem, ale otevírá se volně do krajiny. Zámeckým parkem a nádhernými okolními bukovými lesy pralesního charakteru vede výletní trasa, tzv. Lovecká stezka Lichnovských.
Na zámku pobývala řada slavných osobností, jako např. hudební skladatelé L. van Beethoven, F. Liszt a geniální houslista N. Paganini.
Expozice na zámku
Reprezentační a soukromé salony (základní okruh I.)
Hlavní okruh obsahuje společenské salony a interiéry knížecího bytu. Zámecká čítárna s knihovními sály, reprezentační jídelna, kuřárna, kulečníkový sál, dámský rokokový salon, interiéry knížecího bytu – dámský budoár, toaletní pokoj, ložnice kněžny, pracovna, pamětní hudební salon Beethovena, malý společenský sál a velký společenský sál. Součástí je i Mozartovo clavicembalo z roku 1690 a klasicistní Beethovenův klavír.
Hostinské apartmá (základní okruh II.)
Doplňkový okruh obsahuje pokoje hostinského apartmá, přijímací lovecký salon, zámeckou kapli a sakristii.
Bílá věž
Prohlídka sklepení Bílé věže s tajuplnou výstavou mytologických bytostí nejen pro děti. V přízemí můžete shlédnout fotografie Eduarda Lichnovského i výstavu O věži ve věži. V 2. podlaží Výstavu výtvarných prací hradeckých dětí (historické stavby Hradce nad Moravicí a okolí očima dětí).
Hodinová věž
Hodinová věž byla dostavěna v roce 1880. Je 35 metrů vysoká, průměr věže je 6 metrů. Do ochozu nad hodiny vystoupáte po 99 schodech se dvěma odpočívadly. Na věži se otáčí pozlacená korouhvička v podobě kohouta.
Poklady hradeckého zámku
U příležitosti Hradozámecké noci 2024 byly návštěvníkům představeny nově instalované interiéry západního křídla Bílého zámku plné uměleckých artefaktů z historických sbírek knížat Lichnovských. Vrcholným bodem je okouzlující orientální salon. Prohlédnete si „Velkou předsíň“, odkud hosté vstupovali do přijímacího salonu kněžny a spojovací koridor, přesně rekonstruovaný podle historických fotografií a archiválií. Od roku 2025 budou tyto interiéry součástí prohlídkové trasy – „Poklady hradeckého zámku“.
Edukační centrum zámku
Od roku 2014 funguje na zámku edukační centrum. V edukačním centru v prostorách Bílého zámku budou připraveny netradiční edukační pomůcky: např. skládací modely křížové klenby a mostu, repliky historických kostýmů pro dospělé i děti, středověké poháry, misky, repliky zbroje a zbraní, rozkládací vitráže a mnohé jiné, které si mohou všichni návštěvníci centra v průběhu připravených programů sami vyzkoušet. Edukační centrum připravuje programy nejen pro školní skupiny, ale také i netradiční zážitkové prohlídky v areálu zámku.
Zámecký areál
Zámecký areál je zpřístupněn v režimu otevírací doby expozic, zahrnuje zámecký park se všemi vyhlídkami, nádvoří Bílého zámku a vstupní historickou expozici. Jednotné vstupné je 60 Kč.
Z historie zámku
Význam hradeckého ostrohu byl dán především strategicky výhodným utvářením terénu, nabízejícím bezpečné útočiště. Také proto někdejší slovanské hradisko z 8. století vystřídal kolem poloviny 11. století knížecí hrad Přemyslovců, přebudovaný o dvě století později českým králem Přemyslem Otakarem II. na výstavný hrad chráněný důkladnou fortifikací. Od počátku 16. století dávali čeští panovníci zdejší zboží do zástavy. Posledním zástavním pánem byl Kašpar Pruskovský z Pruskova, který jej v roce 1585 získal do dědičného majetku a současně zahájil renesanční přestavbu stále ještě středověkého hradu na pohodlně zařízené sídlo s okrasnou zahradou a lesoparkem.
Cestování bez bariér
V přízemí budovy Bílého zámku je zpřístupněna část okruhu bez bariér, která nabízí k prohlídce prostory tzv. velkého hostinského apartmá – pánský salon, pánská ložnice, dámská ložnice, dámský salon, dále lovecký salon nebo-li Hubertovu světnici, která sloužila jako přijímací salon. Odtud můžete nahlédnout do zámecké kaple. Z Hubertovy světnice ústí bezbariérový výstup do nádvoří Bílého zámku. Ve vstupní chodbě v jižním křídle Bílého zámku naleznete bezbariérovou toaletu. Klíč vydá průvodce na požádání.