ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek Neustupov nedaleko Votic
Památky

Zámek Neustupov nedaleko Votic

Zámek byl vystavěn na místě původní tvrze v 17. století, během 19. století byl novogoticky přestavěn. Jedná se o patrovou dvoukřídlou budovu s arkádou a patrovou vížkou na nároží severního průčelí. Zámek prochází postupnou rekonstrukcí.
Ves Neustupov existovala již v 11. století, ze kdy se datuje nejstarší část kostela. Během 13. století vznikla jen pár metrů od kostela, snad v místě předpokládaného staršího sídla souvisejícího s kostelem, nová gotická tvrz. První zpráva o zdejší tvrzi pochází z roku 1520, kdy panství přebírá Jan Kuneš Radimský Vidlák ze Slavkova. Po Janovi zde hospodařil jeho syn Kuneš Vidlák, který pak veškerý majetek odkázal své choti Alžbětě. Po její smrti se panství ujala její dcera Eva, která se vdala za Kašpara Kaplíře ze Sulevic. V této době je tvrz přebudována na renesanční zámek.

Bohužel pan Kašpar patřil k 27 českým pánům, kteří byli 21. 6. 1621 popraveni na Staroměstském náměstí. Jeho bezhlavé tělo bylo uloženo ve zdejším kostele, zkonfiskované panství získal don Martin de Hoeff-Huerta. Po jeho desetileté vládě následovala hrabata z Pöttingu, od roku 1681 Bissingenové a od roku 1809 Rombaldiové. V 19. století byl zámek novogoticky přestavěn.
 
Posledními majiteli byli od roku 1892 Aichelburgové, kterým byl Neustupov po roce 1948 zabaven. Zámek byl převeden na obec, která v něm zřídila skladiště. Po roce 1989 potomek rodu hrabě Vladimír získal zámek v restituci zpět, avšak v roce 2000 jej prodal. Až od roku 2020, kdy koupil zámek současný majitel, začaly práce na jeho záchraně.
 
Na fasádě zámku jsou vidět dosud zčásti zachovaná renesanční sgrafita. Za zámkem se rozkládá malý park. Zámek nyní není běžně veřejnosti přístupný, prochází rekonstrukcí a otevírá se při zvláštních příležitostech. Také je zde možné uspořádat svatbu.
 

Neustupovská lípa

Hned u vchodu do zámku upoutá každého návštěvníka mohutná, asi 600 let stará lípa. Jde o nejstarší lípu v kraji! Její kmen má v obvod 7,26 m a podle lidové pověsti se pod ní loučil stařičký Kašpar Kaplíř ze Sulevic se svými poddanými a přáteli, než odešel do Prahy na smrt.

Aktuality