Kultura

Zámek Zlín

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95 % má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a město má jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí.

Zámek ve Zlíně je čtyřkřídlý zámek s vnitřním nádvořím uprostřed sadu Svobody v centru Zlína. Zámek byl původně gotická tvrz, která byla přestavěna ve druhé polovině 16. století do renesanční podoby.

Dějiny zámku jsou samozřejmě spojeny s dějinami Zlína, jako střediska zlínského panství. Majiteli panství se od 3. čtvrtiny 15. století, kdy je získal Vilém Tetour z Tetova, stali na téměř sto let Tetourové, kteří je v r. 1571 prodali Janu Kropáčovi z Nevědomí. V r. 1589 je zakoupil Kryštof Cedlar Pačlavský a od r. 1622 užívali výnosu panství věřitelé Cedlarů, z nichž nejvlivnější, Kryštof Karel Podstatský z Prusinovic, byl od počátku 30. let faktickým majitelem panství. Až do poloviny 17. století byl zámek trvale obýván. V r. 1655 koupil panství Gabriel Serényi, který obvykle sídlil jinde. Podobně tomu bylo za Rotalů (1712-1763). V r. 1763 zdědila panství nejmladší dcera Jáchyma Adama Rotala, Marie Terezie, provdaná Khevenhüllerová. V letech 1804 aľ 1857 vlastnili panství Brettonové, od r. 1860 Hauptové. 25. 6. 1929 koupilo zámek město Zlín.

Od této chvíle začíná nová etapa zámeckého areálu. V roce 1930 město pronajímá zámek i přilehlý park Baťovu podpůrnému fondu a ten jej otevírá široké veřejnosti. Ze zámku se stává Klubovní dům a po vzoru anglických klubů místo pro setkávání a debatování. Otevřela se tu kavárna, restaurace, čítárny, zázemí zde našly také kulturní a sportovní spolky. Od konce 50. let se v prostorách zámku nacházely výstavní sály Krajské galerie výtvarného umění a Muzea jihovýchodní Moravy, které se v roce 2012 přestěhovaly do nových prostor továrního areálu 14|15 Baťova institutu.
 

Rekonstrukce zámku

Celková rekonstrukce nejstarší zlínské stavby začala v létě 2021. Jedná se o postupné práce na etapy, obnova zámku tak potrvá několik let, a to podle návrhu architekta Pavla Mudříka. Po rekonstrukci zámek nabídne řadu novinek – např. restauraci, kavárnu, cukrárnu, řemeslnou pekárnu či muzeum historie Zlína.

V současné době na zámku sídlí Živý Zlín – kulturní a kreativní centrum, Galerie Václava Chada, Kancelář architekta města Zlína a Kafe Bar Zámek. Rozsáhlé prostory se využívají ke krátkodobým výstavám, kulturním akcím a pronájmům.

Aktuality