ÚvodCo chcete dělat?PřírodaZoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček
Příroda

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.
Zoologická zahrada se rozkládá na rozloze 42,5 hektarů.  Atrakcí místní zahrady je vyhlídková věž, z níž lze vidět město Olomouc i baziliku na Svatém kopečku. V pavilonech a venkovních klecích dnes ZOO pečuje o téměř 300 živočišných druhů. Zoo se specializuje na žirafy, africké kopytníky, severskou faunu a mořská akvária. Raritou je obří žraločí akvárium – největší svého druhu u nás.
 

Olomoucké safari

Na konci července 2013 byla otevřena první část nového safariSafari Eurasie, které vzniklo z výběhu kozorožců kavkazských, spojením a přebudováním původních výběhů jelenů sika a jelenů východosibiřských a jejich rozšířením o výběhy zubrů a losů evropských.

Safari Afrika s přímorožci jihoafrickými a žirafami, byla otevřena roku 2015. Vzniklo z původního výběhu oryxů jihoafrických. Návštěvníci nastupují na vláček vedle výběhu nosálů a vstupní branou vjedou mezi přímorožce. Jejich teritorium obkrouží po vnějším obvodu a cestou si vychutnají i pohled na žirafy pohybující se v nové travnaté části svého výběhu zabíhající mezi antilopy. Při tvorbě návrhů bylo nejdůležitější, aby stavba působila přirozeně a lidem se otevřel na zvířata co nejméně rušený výhled nejen z vláčku. Pamatovali jsme i na pěší návštěvníky, pro které je pohled na oryxy otevřen z vyhlídky vybudované v blízkosti vyhlídkové věže a k žirafám se tak mohou blíže dostat už nejen z vyhlídky pavilonu žiraf, ale i u nástupiště safarivláčku.

Safari Amerika byla otevřena v červnu 2020. Jedná se o jedinou zoo v Česku, kde návštěvníci potkají s bílými vlky Hudsonovými. Zoo Olomouc je jedniná, která zážitek z pohybu mezi vlky v ČR nabízí a ani ve světě takových expozic není mnoho. Byť je nový domov vlků rozhlehlý – 1,5 ha, cestující se nemusí strachovat, že by se s žádným vlkem nesetkali. Mezi šelmy, jejichž domovinou je okolí Hudsonova zálivu na východě Kanady, vjedou usazení v turistickém vláčku. Vlci k vláčku sami přicházejí. Celkový počet vlků hudsonových v safari je v současné době osm. Jedná se pouze o samce. Zbylá část smečky setrvává ve svém původním výběhu.

Safari Austrálie a Safari Arktida se otevřelo v roce 2023. V australské části vláček projíždí kolem klokanů či pštrosů, v arktické kolem čtyřiadvacetičlenného stáda sobů. Částí se soby ale vláček nejezdí celoročně, kvůli říji. Návštěvníci ale ochuzeni nebudou, připravena je alternativní trasa. Říje sobů začíná zhruba na konci srpna a trvá do začátku října.

Vláček brázdí všechny části safari v půlhodinových intervalech, cena jízdenky je 50 korun a souprava pojme 25 lidí. Vyjíždí se za dobrého počasí v 9 hodin a poslední jízda je v 16:45 od pavilonu Kalahari. Větší část trasy je vedena tak, aby nekřížila cestu pěším.
 

Novinky v zoo

Olomoucká zoo na Svatém Kopečku na jaře 2018 představila nový pavilon Kalahari. Stal se domovem surikat a damanů, kteří doposud žili v neveřejném zázemí zahrady. Jako úplní nováčci je doplnili hrabáči a také medojedi, kteří se často v zoo nechovají.

Opravy se v roce 2020 dočkala také "bábovka", jak zaměstnanci přezdívají obří až patnáct metrů vysoké voliéře nedaleko pavilonu opic, kterou poničila vichřice. Ve svažitém terénu má voliéra výšku 9 – 15 m, průměr 45 m a umožňuje ptákům díky velkému prostoru volný let. Slouží především k chovu vodního ptactva a menších druhů dravců. V letech 2018-2019 voliéra prošla celkovou rekonstrukcí, kdy se vyměnilo pletivo a uvnitř vznikla umělá skála s hnízdišti. V roce 2020 došlo i na realizaci původního záměru ze začátku 90. let a vznikla tak moderní expozice, kde návštěvmíci mohou vstupovat přímo mezi ptáky. Roku 2022 se otevřel zrekonstruovaný pavilon netopýrů.

V přípravě je zatím nová expozice africké mokřady. Místo rybníčku vedle nového pavilonu Kalahari tu budou africké mokřady, kde najdou domov pelikáni, kočkodani či štětkouni (africká divoká prasata) a pták hadilov, který v divočině při chůzi po savanách loví jedovaté hady.
 

Zajímavosti olomoucké zoo

Mořská akvária s korálovými útesy a mnoha druhy pestrobarevných ryb a dalších mořských živočichů naleznete uvnitř pavilonu šelem. Největší nádrž pro dva druhy žraloků má obsah 42 000 litrů a v nádrži o obsahu 17 000 litrů žije mimo jiných velkých ryb nádherný rejnok siba skvrnitá. Dále průchozí výběh opic makaků červenolících, kam se návštěvníci dostanou po visuté lávce a pak mohou sledovat zvířata bez jakýchkoli bariér. Podobný zážitek nabízí také pavilon netopýrů, kde vám nad hlavami volně létají velmi vzácní kaloni zlatí, v přírodě ohrožení vyhubením.

Moderní expozice určená k chovu medvědů baribalů a vlků arktických vznikla na místě bývalého výběhu jelenů na ploše větší než jeden hektar. Výběh je situován do členitého terénu s protékajícím potůčkem, který má těmto zvířatům, pocházejícím ze Severní Ameriky, připomínat jejich přirozené životní prostředí. Společně s párem medvědů ve výběhu žije i skupina vlků arktických. Výběh je tvořen společnou částí, ve které mají šelmy možnost se potkávat, a dále částí přístupnou jen vlkům, kam se mohou uchýlit a případně zde i odchovávat mláďata. Návštěvníci mají několik možností pozorovat dění ve výběhu. Jednak ze srubu, jehož spodní část slouží jako medvědí ubikace a dále z několika lávek a vyhlídek nad výběhem.
 

Rarita v zoo

Žádná jiná zoo nemá vyhlídkovou věž, ta naše je vysoká 32 metrů a můžete z ní spatřit svatokopeckou baziliku, jako na dlani budete mít krajské město Olomouc a za příhodného počasí dohlédnete i na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd. Dvě obří voliéry s velmi specifickou konstrukcí jsou domovem mnoha druhů ptáků a umožňují jim volný prolet, větší z nich má průměr 45 metrů a výšku až 15 metrů.
 

Chovatelské úspěchy

Zoborožci kaferští, jeřábi královští, plameňáci růžoví, čápi černí, žirafy Rothschildovy, pižmoni severní, antilopy – oryxi jihoafričtí, adaxi, pakoně běloocasí, dále vzácné lamy vikuně a klokani rudí, drápkaté opice, lemuři, giboni lar, giboni zlatolící a siamangové, mravenečník čtyřprstý, levharti mandžuští, lvi berberští, gepardi, medvědi malajští, fenci a řada druhů malých koček. Velkým úspěchem bylo narození a úspěšný odchov dvojčat žiraf Rothschildových v roce 1999. Zoo Olomouc chová jedny z největších skupin žiraf Rothschildových a oryxů jihoafrických v Evropě. 

Olomoucká zoo odchovala v roce 2023 hrabáče kapského, což se podařilo pouze této zoo mezi všemi zahradami v Česku. Hrabáč kapský je k vidění je v celkem 25 evropských zoo, z toho pouze 7 zoo má zkušenost s úspěšným odchovem.

Aktuality