ÚvodAktualityKde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?
Památky

Kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?

  • 24. prosince 2023
V Praze si Narození Páně můžete připomenout v několika desítkách kostelů. Část z nich nabízí mši už v odpoledních hodinách, aby se jí mohly zúčastnit i rodiny s dětmi, další pak připomíná Narození Páně skutečně přesně o půlnoci.
VitrážPůlnoční mši svatou bude v katedrále sv. Víta na Pražském hradě 24. prosince 2023 sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner. V pondělí 25. prosince se uskuteční mše sv. za svítání v 8:30, v 10:00 mše sv. slavnost Narození páně, v 17:00 Nešpory. 

Dalším místem, které můžete na Štědrý den navštívit je kostel sv. Ludmily na náměstí Míru, kde proběhne před půlnoční mší ve 24:00 ještě v 16:30 půlnoční mše pro rodiny s dětmi. Děti i dospělé zde také potěší krásný dřevěný betlém

MšeV kostele Panny Marie Vítězné na Újezdu, který proslavilo Pražské Jezulátko se na Štědrý den koná česká mše v 10:00 ráno, ve 12:00 mše anglická, v 18:00 proběhne italská mše "messa italiana" a o půlnoci pak česká mše. Na bohoslužbu sem můžete zavítat i na Boží hod 25. 12. od 10:00 a 19:00 česky, od 12:00 anglicky, 17:00 italsky a 18:00 španělsky. V 15 hodin se zde uskuteční benefiční koncert Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.  

Ve farním kostele sv. Petra v Biskupské můžete přijít 24. prosince od 16 hodin na mši svatou pro rodiny s dětmi a zazpívat si společně koledy. O půlnoci pak bude mše svatá i s Rybovou mší, v pondělí 25. 12. od 10:30 mše svatá s koledami.

Chcete-li si poslechnout Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, ale nemusí to být zrovna o půlnoci v kostele, udělejte si vycházku do centra Prahy a zastavte se ve 21 hodin na Staroměstském náměstí, kde mši přednesou pěvecký sbor Vox Pragae a orchestr Praga Sinfonietta.

Další bohuslužby nabídne také farní kostel svatého Tomáše na Malé Straně, v kostele sv. Ducha (U Svatého ducha) se bude konat Česká mše vánoční J. J. Ryby. Věřícím a všem příchozím bude otevřen ve 24:00 na půlnoční mši také farní kostel Nejsvětějšího Salvátora (Křižovnické nám.). Mši celebruje Mons. Tomáš Halík. Půlnoční mši nabídne kostel sv. Jiljí (Husova), bazilika sv. Jakuba Staršího (Malá Štupartská), bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, kde si zazpíváte i koledy, kostel sv. Václava na Smíchově (Štefánikova), kostel sv. Jakuba Staršího ve Stodůlkách (Kovářova), kostel Panny Marie Sněžné na Jungmannově nám., kostel Panny Marie Královny míru na Lhotce nebo bazilika sv. Markéty na Břevnově. 
Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech Památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Kostel sv. Václava na Smíchově Památky

Kostel sv. Václava na Smíchově

Chrám sv. Václava je postaven v čistém slohu starokřesťanské basiliky a je to jedna z nejvýznamnějších českých novorenesančních památek. Chrám má dvě věže vysoké 50 metrů. Vystavěn byla v letech 1881–1885.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Kostel sv. Jiljí Praha Památky

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

Bazilika sv. Jakuba v Praze Památky

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze Památky

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

Chrám je nejvyšší kostelní stavbou v Praze a byl založen jako součást karmelitánského kláštera českým králem a císařem Karlem IV. v roce 1347 jako památka na jeho korunovaci.

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách Památky

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách

V dolní části Loretánského náměstí na Hradčanech stojí prostá jednolodní sakrální budova, kostel Panny Marie Andělské, nedílná součást areálu kapucínského kláštera. Je to nejstarší stavební celek řádu kapucínů v Čechách.