ÚvodAktuality100 let Divadla na Fidlovačce aneb pády a vzlety oblíbeného Tyláčku
Kultura

100 let Divadla na Fidlovačce aneb pády a vzlety oblíbeného Tyláčku

  • 3. listopadu 2021
5. listopadu 1921 zahájilo činnost Divadlo na Fidlovačce, tehdy pod názvem Tylovo divadlo. Hrála se premiéra Tylovy hry Drahomíra. Oblíbené nuselské divadlo v Křesomyslově ulici těší diváky dodnes. Mezi divácky vyhledávaná představení patří zejména ta komediální a muzikálová.
Divadlo na FidlovačceDivadlo na Fidlovačce stojí v místech, kde se dříve konala lidová ševcovská jarní slavnost Fidlovačka. Bylo slavnostně otevřeno pod názvem Tylovo divadlo v sobotu 5. listopadu 1921 a jednalo se vůbec o první divadelní budovu otevřenou v samostatném Československu. Prvním hraným kusem byla již zmiňovaná Drahomíra a její synové, příští den odpoledne se hrála známá lokální fraška se zpěvy Fidlovačka. J. K. Tylovi byly při psaní této hry inspirací právě ševcovské slavnosti, odehrávající se v místech, kde divadlo stálo.

Divadlo na Fidlovačce 1961Původním záměrem prvního ředitele Stanislava Langera (který do divadla vložil celé své dědictví) bylo hrát v divadle především činohry českých klasiků. Publikum však nemělo pro klasiky to správné pochopení, a tak nový ředitel Jiří Sedláček do repertoáru zařadil především populární operety a frašky, s kterými měl úspěch. Během dvacetileté éry divadla se na scéně objevovali tehdejší hvězdy, dodnes populární tváře z tzv. „filmů pro pamětníky“ jako byl například Ferenc Futurista, Jára Kohout, Ljuba Hermannová, Theodor Pištěk nebo Zita Kabátová. Nové divadelní scéně říkali Pražané láskyplně „Tyláček“.

V letech 1948 až 1963 tato divadelní scéna existovala pod názvem Divadlo na Fidlovačce. Od července 1963 se  Fidlovačka spojila s Hudebním divadlem v Karlíně a přejmenovalo se na Hudební divadlo v Nuslích. Na prknech Fidlovačky tehdy diváci mohli vidět Miroslava Horníčka, Miloše Kopeckého, Karla Fialu, Jiřinu Steimerovou, Jiřinu Jiráskovou, Ladislava Županiče nebo Oldřicha Nového, který Divadlu na Fidlovačce kraloval nejen na jevišti, ale i jako jeho ředitel.
 

Vzkříšení zarostlého divadla a dnešní repertoár

můj báječný rozvodV roce 1976 bylo divadlo uzavřeno, oficiálně pro špatný technický stav, neoficiálně kvůli rozrůstajícímu se trendu malých divadel, které neměla komunistická moc pod kontrolou. Divadlo postupně chátralo, v 90. letech střechou už rostly břízy. Když na začátku devadesátých let projížděla kolem ruiny herečka Eliška Balzerová, zrodil se v její hlavě nápad, který vzápětí svěřila svému hereckému kolegovi Tomáši Töpferovi. V roce 1995 společně založili Nadaci Fidlovačka a v roce 1998 se jim podařilo otevřít. Provoz byl zahájen hrou Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka v režii Tomáše Töpfera.

divadlo na fidlovačce jeptiškyDnes si v programu si vyberete z velké nabídky představení, ve kterých hrají hvězdy české divadelní scény. Uvidíte zde například Jiřího Korna, Zoru Jandovou, Sandru Pogodovou, Nelu Boudovou, Dalimila Klapku, Jaromíra Noska, Martina Písaříka, Josefa Poláška, Ludmilu Molínovou, Carmen Mayerovou, Miloše Vávru nebo Karla Zimu. V repertoáru má nyní muzikálovou grotesku Šakalí léta, komedii Testosteron, drama Dánská dívka, rytmikál Kouř, komedii Eva tropí hlouposti, absurdní komedii Kdo je pan Schmitt?, komedii Famílie, drotesku Srnky anebo muzikál Jeptišky. Ředitelem divadla je v současnosti Jan Koťátko.
Divadlo Na Fidlovačce Kultura

Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce (původně Tylovo divadlo v Nuslích, později též Hudební divadlo v Nuslích) funguje od roku 1921, kdy bylo poprvé otevřeno.