ÚvodAktuality15. Pražského Quadriennale předalo ceny, včetně prestižní Zlaté Trigy
Kultura

15. Pražského Quadriennale předalo ceny, včetně prestižní Zlaté Trigy

  • 14. června 2023
Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru od roku 1967 každé čtyři roky zkoumá umělecké oblasti scénografie, performance designu a prostoru se všemi jejich aspekty. Letošní Pražské Quadriennale zachytilo nové směry a vývoj způsobené pandemií, která nenávratně změnila podobu scénografie. Druhá silná rovina je v naléhavosti ekologických a společensko-ekonomických krizí. Zlatou trigu si v roce 2023 odnáší Kypr, ocenění za Nejlepší koncept získal český vizuální umělec David Možný. Pražské Quadriennale trvá do neděle 18. června. V pátek 16. června budou navíc výstavní prostory otevřeny do půlnoci zcela zdarma. Stejný den od 18.00 proběhne také setkání s Davidem Možným a kurátorem Petrem Švecem v prostorách české výstavy v hale č. 13.

Večer plný ocenění

Uznání za nejsilnější týmovou práci, zhodnocení vizionářských postupů scénografie i reflexe těch ekologicky uvědomělejších výstav. Úterní večer právě probíhajícího Pražského Quadriennale patřil slavnostnímu předávání cen v divadelním sále Jatka78 v Holešovické tržnici. Mezinárodní porota ve složení Asiimwe Deborah Kawe, D. Chase Angier, Marianela Boán, Rosane Muniz, Serge von Arx, Sophie Jump a Sven Jonke ocenila 20 nejlepších projektů. 


Zlatá Triga

Vítězem hlavní ceny Zlatá Triga byla odbornou mezinárodní porotou jmenována kyperská výstava Diváci ve městě duchů. Minimalisticky pojatá expozice se vyrovnává s geopolitickým traumatem a úderným, ale zároveň citlivým způsobem vtahuje účastníka do záludného narativu „města duchů“ Famagusta, jehož část byla v důsledku turecké invaze na Kypr 46 let zcela opuštěná a uzavřená. Tvůrčí tým v čele s hlavní designérkou Melitou Coutou a pod kurátorským vedením Mariny Maleni, navrhuje koncept tzv. „reverzní scénografie“ a představuje skutečné místo jako dramatizovaný prostor.
 

Úspěch České reprezentace

Silný dojem zanechala také instalace Limbo Hardware vizuálního umělce Davida Možného, který ve Výstavě zemí a regionů reprezentoval Českou republiku. Jeho precizně zpracovaná instalace, pojatá jako stísněný pohled do šesti fragmentovaných situací, si pohrává s myšlenkou filmového narativu, kulis zhmotněných pro okamžitý vstup diváka, který jím sám dotváří situaci uvnitř díla. Možný pro svou výstavu využívá objekty nalezené v brněnských ulicích, čímž si také vysloužil partnerskou Cenu Volkswagen za nejvíce udržitelnou výstavu.
 

Studentská sekce

Autorkou libanonské instalace Puzzles (Skládačky), oceněné jako Nejlepší Studentská výstava, je Mara Ingea, absolventka Režie alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. V díle se odráží nedávná i současná historie jejího domovského města Bejrútu. Prostřednictvím materiálové asambláže a několika jednoduchých mechanismů vyjadřuje chaos a tragickou absurditu některých situací, které se v Libanonu odehrály v posledních čtyřech letech.

Jako Nejkreativnější koncept Studentské výstavy bylo oceněno Denní snění ze Srbska. Nejkreativnější a nejinovativnější scénografie Studentské výstavy získal projekt Suo, Silent, Disco z  Finska. Jako Vizionářská týmová spolupráce ve Studentské výstavě uspěla Krabice z Gruzie, cenu za Reflexi naléhavých témat ve Studentské výstavě získal AZYL z Polska. Nejlepší performancí Studentské výstavy je Laboratoř figurativního myšlení: Máš jenom okamžik z Estonska. Ocenění Mezikulturního dialogu ve Studentské výstavě získaly Filipíny – Magbigay ayon sa kakayahan, kumuha batay sa pangangailangan. / Dej, co můžeš, vezmi si, co potřebuješ.
Umělci z celého světa míří do Prahy! Začíná Pražské Quadriennale 2023

Umělci z celého světa míří do Prahy! Začíná Pražské Quadriennale 2023

Patnáctý ročník Pražského Quadriennale probíhá od 8. do 18. června na pražském Výstavišti. Během svého konání zve na pestrý program, od živelných performancí v ulicích Prahy a na venkovních promenádách své hlavní lokace, Holešovické tržnice, přes program svěžích performancí studentů a začínajících umělců na DAMU, až po klidnější projekty věnované scénografickým prvkům a divadelní architektuře ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Divadelní událost sezony se koná jedou za čtyři roky. Má v Praze tradici už od roku 1967.