ÚvodAktualityTipy na netradiční jarní a velikonoční procházky za zajíčky, kuřátky a vejci
Zážitky

Tipy na netradiční jarní a velikonoční procházky za zajíčky, kuřátky a vejci

Mezi symboly jara, které každoročně vídáme okolo nás patří vejce, zajíci, kuřátka, slepice nebo kohouti. Velikonoce pak přímo vyzývají k tomu, abychom se za nimi vypravili na originální procházku. Kudy z nudy vám přináší inspirací, kde je najdete. Je libo zajímavé skalní útvary, originální sochy anebo pátrací hry po zajících či vejcích?
Kuřata – skalní městečko na vrcholu Slepice Příroda

Kuřata – skalní městečko na vrcholu Slepice

Zeptejte se někoho, kde leží Slepičí hory a v lepším případě bude přemýšlet, ve kterém státě by to mohlo být. V tom horším si bude myslet, že si z něj tropíte blázny. A jen opravdu skalní turisté nebo odborníci na vlastivědu bez zaváhání odpoví.

Na výlet do Slepičích hor Příroda

Na výlet do Slepičích hor

Slepičí hory je lidový název Soběnovské vrchoviny, kopcovité krajiny s nejstaršími osadami jižních Čech a pozůstatky keltské kultury jihozápadně od Trhových Svinů, která byla roku 1995 vyhlášena za přírodní park.

Národní přírodní rezervace Kohoutov Příroda

Národní přírodní rezervace Kohoutov

Účelem ochrany přirozeného lesního porostu s odpovídající bylinnou skladbou. Dominující dřevinou je buk lesní, v příměsi jsou přítomni dub zimní a lípa malolistá. Rezervace se nachází v rokycanském okrese.

Naučná stezka Kokotské rybníky u Plzně Příroda

Naučná stezka Kokotské rybníky u Plzně

Na devítikilometrovém okruhu Naučné stezky Kokotské rybníky najdete 11 zastavení s informačními tabulemi a odpočívkami.

Kamenná rozhledna Kohout Příroda

Kamenná rozhledna Kohout

Malá kamenná rozhledna na vrchu Kohout stojí ukrytá v lesích asi 4 km od městečka Benešov nad Ploučnicí. V roce 2010 prošla rozhledna kompletní rekonstrukcí.

Kokotská studánka u Bušovic Příroda

Kokotská studánka u Bušovic

V Kokotském lese pod vrchem Kokotsko (501 m) nedaleko Nové Huti na Plzeňsku se nachází Kokotská studánka s poměrně silným pramenem čisté vody. Dodejme, že slovo "kokot" znamenalo ve staročeštině kohout.

Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice Příroda

Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice

Pískový přesyp asi půl km severně od obce Lužnice. Přesyp má dosud poměrně dobře zachovalý charakteristický původní tvar, který je nápadný převýšením 3-4 m nad okolní krajinou. Je domovem vzácných pískomilných květin a zvířat.

Zvířátková stezka v Krkonoších Příroda

Zvířátková stezka v Krkonoších

V Krkonošském národním parku objevíte Zvířátkovou stezku. 14 krkonošských zvířátek v životní velikosti najdete podél přibližně půl kilometru dlouhého zrekonstruovaného úseku u Moravské boudy.

Kolumbovo vejce nedaleko Boru u Skutče Příroda

Kolumbovo vejce nedaleko Boru u Skutče

Nedaleko vesničky Bor u Skutče se nachází velice prapodivný kámen a to takový, který svým tvarem nápadně připomíná vejce. Zvláštností tohoto útvaru je fakt, že stojí na užší „špičaté“ straně.

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích Příroda

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Přírodní rezervace Zaječí skok s vyhlídkou Příroda

Přírodní rezervace Zaječí skok s vyhlídkou

Zaječí skok mezi obcemi Plandry a Rantířov u Jihlavy je vůbec první rezervací na Českomoravské vrchovině (1933). Již v roce 1924 ji na svém území za soukromou rezervaci vyhlásil statkář Leopold Kosovský.