ÚvodAktualityBitva u Kolína, aneb když „rakouské voják opět slavně zvítězil“
Památky

Bitva u Kolína, aneb když „rakouské voják opět slavně zvítězil“

  • 5. srpna 2020
Letos uplyne již 263 let od krvavé bitvy u Kolína, která znamenala jednu z největších bitev sedmileté války. Po několika porážkách v předchozích bitvách skončila ta u Kolína slavným vítězstvím rakouské armády pod velením polního maršála Dauna, které přimělo Prusy ukončit obléhání Prahy a odtáhnout z Čech. Slavnou část našich dějin si můžete o víkendu připomenout v Křečhoři a okolí, kde budou od 7. do 8. srpna 2020 probíhat pietní a vzpomínkové akce.
Bitva u KolínaDne 18. června 1757 se u Kolína odehrála významná bitva, ve které uštědřil hrabě Daun první a rozhodující úder expanzivní snaze Fridricha II. Pruského, jenž měl v plánu připojit k Prusku hospodářsky silné české země. Z vojenského hlediska se jedná o klasickou ukázku lineární bojové taktiky, která bitvu u Kolína řadí mezi nejznámější akce evropských vojenských dějin.

Konflikt mezi císařovnou Marií Terezií a pruským králem Bedřichem II. trval od roku 1756 až do roku 1763. V bitvě u Kolína vedl rakouské vojsko legendární maršál Leopold hrabě Daun a pruské armádě velel osobně král Bedřich II. Bitevní pole se rozprostíralo mezi obcemi Kelský dvůr (dnes Vítězov), Kutlíře, Chocenice, Bříství, Křečhoř a Břežany.
 

Vojska se setkala u Křečhoře

Bitva u KolínaVojsko hraběte Dauna postupovalo od Kutné Hory. Prušáci, kteří se původně stáhli z Kolína ke Kouřimi, mu vyšli vstříc. Vojska se setkala u Křečhoře, kde na vyvýšině za obcí zaujalo rakouské vojsko obranné pozice. Ztráty na životech na obou stranách byly veliké. Padlí Daunovy armády dosáhly asi 359 důstojníků a 8 629 mužů. Pruská armáda ztratila přibližně 396 důstojníků a 13 398 mužů. Hrůznost bitvy dokládají nejen tato čísla, ale i četné hromadné hroby u okolních vesnic, kde byli padlí pohřbíváni.

Již 22. června 1757 založila císařovna Marie-Terezie na počest bitvě u Kolína nový vojenský řád jménem Kolín. Jeho prvním nositelem se stal vítěz bitvy – polní maršál hrabě Leopold Josef Daun. Válka skončila smírem, až roku 1763.


Válka v krajkách – bitva u Kolína 1757

Bitva u KolínaProjekt „Válka v krajkách – bitva u Kolína 1757“ je důstojnou připomínkou střetu císařských a pruských vojsk. Navštivte jedno z nejdůležitějších bojišť, které předznamenalo další osudy našeho národa. Kromě pietních akcí k uctění památky padlých bude v sobotu k vidění dobový vojenský tábor, tržiště s řemesly a zajímavý doprovodný program s atraktivní a divácky velmi oblíbenou ukázkou sokolnictví. Vrcholem akcí pak budou bitevní ukázky, v nichž se představí téměř 200 vojáků z desítky historických jednotek od nás i ze zahraničí.

Hlavní program je připraven na sobotu 8. srpna 2020. V Křečhoři od 14:00 půjde od obecního úřadu k památníku průvod, bude možné navštívit dobový tábor, sledovat další body programu, nebo se zdržovat u stánků s lahodným mokem, pokrmy a výrobky. Bitevní ukázka v Křečhoři začne v 16:30 hodin a od 21:30 hodin se můžete těšit na noční dělostřelecké salvy.
Památník bitvy u Kolína nedaleko Křečhoře Památky

Památník bitvy u Kolína nedaleko Křečhoře

Památník, zhotovený v roce 1898 dle návrhu V. Weinzettela, připomíná krvavou bitvu v roce 1757, v níž zvítězilo rakouské vojsko nad pruskou armádou vedenou králem Bedřichem II. za tzv. sedmileté války (1756-1763).

Další aktuality