ÚvodAktualityBlíží se Festival Opera 2022 – nabídne devatenáct nejrůznějších inscenací
Kultura

Blíží se Festival Opera 2022 – nabídne devatenáct nejrůznějších inscenací

  • 5. ledna 2022
15. ročník Festival hudebního divadla Opera 2022 se uskuteční od 16. ledna do 29. března 2022. Své nejlepší inscenace v Praze nabídnou operní soubory z celé České republiky i ze Slovenska, představení stálých operních domů i tentokráte doplní produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Většina představení se opět odehraje na scénách Národního divadla, festival ale expanduje i do dalších divadelních i nedivadelních prostor.
operaJiž 15. ročník Festivalu Opera celkem zahrnuje devatenáct inscenací: operní klasiku, málo známé tituly i novinky. Milovníkům tohoto žánru nabídne operní díla od Mozarta až po současnost. V Ostravě nastudoval Ondřej Havelka komickou operu Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší (7. 2.), dílo odrážející Havelkovi tak blízký hudební svět 20. let 20. století. Z pozapomenutých či méně hraných titulů se mohou diváci těšit např. na Donizettiho operu Roberto Devereux (10. 3.) v titulní roli s nastupující slovenskou hvězdou Evou Bodorovou či na Boitova Mefistofela (19. 3.) ve výtvarně efektní i spirituelně zaměřené inscenaci Tomáše Ondřeje Pilaře.

Liška BystrouškaV neděli 16. ledna festival začíná poetickou a vtipnou inscenací Janáčkových Příhod lišky Bystroušky týmu Martin Doubravský – Linda Keprtová, v minulých letech opakovaně oceněný jak porotou kritiků, tak v divácké anketě. V titulní roli diváci objeví Lívii Obručník Vénosovou, která dvakrát po sobě získala cenu diváků za vynikající interpretaci role. Mimořádným programem je koncertní uvedení Pucciniho Vlaštovky 18. ledna v Zámeckém areálu Ctěnice v Praze – Vinoři.
 
Figarova svatbaNa 7. února je ohlášeno pražské hostování Národního divadla moravskoslezského z Ostravy s komickou operou Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší. Pražské Národní divadlo zařadilo 11. února do přehlídky Janáčkovu Káťu Kabanovou, dirigentem bude Jaroslav Kyzlink a režisérem Calixto Bieito. Moravské divadlo Olomouc představí v Praze 5. března svou podobu Bizetovy opery Lovci perel, o den později plzeňské Divadlo J. K. Tyla přiveze Janáčkovu Věc Makropulos. Slezské divadlo Opava vybralo Mozartovu Figarovu svatbu, hrát ji bude 12. března. Jihočeské divadlo České Budějovice 19. března seznámí festivalové publikum s operou Mefistofeles Arriga Boita a přehlídku uzavře 29. března pražská inscenace opery Vzdálený zvuk Franze Schrekera, uvedená o pár dní dříve ve Státní opeře.
 

Slováci přivezou dva české tituly

EvaSlováci nabídnou počátkem roku 2022 české tituly – Slovenské národní divadlo 13. března inscenaci Dvořákovy opery Čert a Káča a banskobystrická Státní opera předvede 5. února nejznámější operou Josefa Bohuslava Foerstera Eva. Předlohou libreta je hra Gabriely Preissové Gazdina roba z roku 1889. Foersterova opera, která měla premiéru o deset let později, je první tragickou operou z prostředí české vesnice, které bylo do té doby v českém hudebním divadle představováno v rozmarném duchu Prodané nevěsty.

Státní divadlo z Košic zvolilo světovou klasiku, v Praze ovšem málo známou: 10. března zahraje Donizettiho historickou operu Roberto Devereux.


Strašidla, piráti a další originální projekty

pirátiPravidelně se festivalu účastní Ensemble Opera Diversa, tentokrát s hravými tituly pro děti pod souhrnným názvem Městská strašidla, dále Ensemble Damian, nyní s autorským projektem Tomáše Hanzlíka nazvaným Piráti, a Opera Povera, která nabídne komorní operu Beyond the Garden (29. 1.) britského skladatele Stephena McNeffa.

S originálními projekty přicházejí rovněž ISHA Trio (TiAmo 30. 1.), Run OpeRun (Logika chaosu 6. 2.), Opera studio Praha (Mistrovská hra 13. 2.), Hausopera (Věčná slečna bledá 26.2.) a reprízu bude mít na festivalu inscenace jednoaktovky Svatba (27. 3.) od Any Sokolović, nastudovaná v roce 2020 v rámci festivalu Dny nové opery Ostrava.
 

Hvězdy festivalu a ocenění Libuška

operaFestival je prezentací jednotlivých souborů a jejich „hvězd“. Na 15. ročníku festivalu se objeví respektovaní interpreti jako Jana Šrejma Kačírková (v českobudějovické inscenaci Mefistofela), místní opory souborů, na které festival upozorňuje od jejich divadelních začátků – roli Emilii Marty v plzeňské inscenaci zpívá Ivana Veberová, která na festivalu poprvé vystoupila ve třiadvaceti letech. V olomoucké inscenaci Lovců perel a v opavské inscenaci Figarovy svatby diváci poznají pozoruhodné představitele nejmladší generace, mj. Daniela Matouška, Helenu Beránkovou, Daniela Kfelíře, Evu Benett, Markétu Klaudovou a Vojtěcha Pelku.
 
Výjimečné festivalové výkony budou opět oceněny tzv. Libuškami – čestnými cenami festivalu. Odborníci (porota kritiků) i diváci (prostřednictvím ankety) budou vybírat nejlepší festival inscenaci a oceňovat mimořádné pěvecko-herecké výkony. Jednu cenu opět udělí ředitelka festivalu.
Experimentální prostor NoD Kultura

Experimentální prostor NoD

Galerie NoD spolupracuje dlouhodobě s umělci generace 80. a 90. let, velký důraz však klade na mladou nastupující uměleckou scénu.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna Kultura

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Hlavní událostí operní sezony 2020 bylo znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci.

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou Památky

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria je významnou kulturní památkou moderní architektury. Byl postaven pro italskou pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta, která zde roku 1910 zakoupila původní dvoupatrový palác. Ten Palác tu nechal vybudovat o 100 let dříve pasovský biskup Leopold Leonard hrabě Thun.

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích Kultura

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích

La Fabrika je kulturní centrum v pražských Holešovicích. Již od počátku byla koncipována jako víceúčelový prostor, vhodný pro vznik a prezentaci audiovizuálních projektů, divadleních a tanečních forem vyžadujích netradiční prostorové řešení, multimediální expozice a performance.

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy Kultura

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, najdete romantický zámecký areál, který je ideálním cílem pro cyklisty a rodiny s dětmi. V areálu zámku najdete také romantické ubytování v bývalé sýpce.