ÚvodAktualityBotanická zahrada Univerzity Karlovy na Slupi zve na exotické papoušky
Příroda

Botanická zahrada Univerzity Karlovy na Slupi zve na exotické papoušky

  • 13. srpna 2024
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Klub Přátel exotického ptactva, společně pořádají od 16. 8. do 1. 9. 2024 již 85. výstavu exotického ptactva. Hlavním klenotem letošní výstavy, která nese podtitul "Perly Austrálie", jsou pestrobarevní zástupci rodu zebřičky, amady a amadiny. Mimo ně však uvidíte také oblíbené kakadu, ary, papoušky žako, andulky, mníšky a další exotické opeřence.
Papoušek araPoklidná botanická zahrada v centru Prahy se vždy koncem léta promění v živý a hlučný ráj exotických papoušků. Pestrobarevní ptáci jsou slyšet již zdaleka. Velkými křiklouny jsou papoušci ara, jejichž nepřeslechnutelné hlasy se ve dnech 16. srpna až 1. září 2024 budou z botanické zahrady ozývat nejčastěji. Papoušci ara představují největší papoušky na světě. V minulých letech jim pořadatelé připravili tak velkou voliéru, že v ní mohli i létat! Nejvíce se návštěvníkům předvádějí kakadu bílí - houpou se na laně, štípou větve, perou se mezi sebou, vřískají, běhají po zemi, dovádí s florbalovým míčkem, hulákají na lidi, ale nechají se i podrbat.

zebřičkaLetošním tahákem výstavybotanické zahradě Na Slupi budou pestře zbarvení papoušci Austrálie. V hlavní roli se objeví neobyčejně obyčejná, ale divoká forma zebřičky, kterou doplní čarokrásné sestřenice amady a amadiny. Zebřičky jsou velice aktivní a čilé, a chovatelsky patří mezi nejméně náročné druhy. Neustále poskakují a cvrlikají. Mají nápadný oranžovo-červený zobáček, zbarvení peří je v barvě skořicové, pastelové, mramorové, ale i bílé. Zebřičky jsou společenské a dobře se cítí pouze v hejnu. Zebřička australská (Teaniopygia guttata castanotis) je původní divokou formou dnešních domácích ptáků. Zebřičky se vyskytují téměř všude v Austrálii. Vyhýbají se pouze vlhkým tropickým lesům na severovýchodě a některým pobřežním oblastem. Vyskytují se také na Malých sundských ostrovech. Spolu se zebřičkami budou k vidění i další příbuzné druhy z Austrálie: pestrobarevné amady a amadiny, kteří díky svému pohádkovému vzhledu patří ke skutečným klenotům klecí a voliér. Jejich domovem je severní tropická části kontinentu a Oceánie.

Výstava exotického ptactva se ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK Na Slupi koná do 1. září. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, poslední den konání pouze do 16 hodin. Pro návštěvníky je zajištěno občerstvení a pro děti různé soutěžní hry, kvízy a ptačí dílničky. Vstupné stojí pro dospělé 100 korun a děti či senioři zaplatí polovinu. Vedle samotné výstavy si můžete prohlédnout i stálou expozici společnosti Laguna, která se stará o nechtěné a hendikepované ochočené papoušky, zejména pak o velké ary, kakaduy, amazoňany nebo žaky.
Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi Příroda

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.