ÚvodAktualityBřevnovské posvícení potěší chuťové pohárky návštěvníků
Gurmánská turistika

Břevnovské posvícení potěší chuťové pohárky návštěvníků

  • 5. října 2022
Víte, kde najdete nejstarší mužský benediktinský klášter v Česku? Nápovědou je Břevnovské posvícení, které se před klášterními branami koná od pátku 7. do neděle 9. října 2022. Břevnovský pivovar tu bude předvádět středověké vaření piva. A ani letos nebudete ochuzeni o staročeskou řemeslnou vesničku se stovkou stánků různých řemesel, dílniček pro děti a krčem pro hladové žaludky. Na pečené husy s knedlíkem a zelím, bramboráky a pivo podle středověkých receptů vás zve portál Kudy z nudy.
Břevnovský klášterBřevnovský klášter leží v Praze, přibližně v polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou. V lednu 993 jej založili český kníže Boleslav II. a biskup Vojtěch, dnešní podobu areál získal postupně v 18. století při barokní přestavbě podle projektu Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce.

Břevnovské posvícení, tradiční a nejnavštěvovanější akce Prahy 6, se uskuteční v okolí Břevnovského kláštera. Letos se koná již 27. ročník!

Od pátku 7. do neděle 9. října si ve stáncích koupíte pečené husy s knedlíkem a zelím nebo pečenou šunku, bramboráky, bramborové spirálky, palačinky, trdla a další chuťovky a speciality. Nebude chybět ani staročeská vesnička s předváděním různých řemesel, stánky s medovinou, se sudovým vínem a burčákem. V sobotu večer se přijďte podívat na ohňostroj. Vstupné do areálu posvícení se žádné neplatí, i když je možné, že někteří vystupující budou v duchu dávných tradic vybírat za svá vystoupení do klobouku. Ale jinak je program volně přístupný všem, kteří přijdou.

Břevnovský klášterní pivovar navíc bude předvádět středověké vaření piva a o víkendu se můžete vypravit na prohlídky kláštera; trasa vede přes barokní baziliku sv. Markéty, románskou kryptu z 11. století a barokní prelaturu s Tereziánským sálem. Volně přístupné jsou klášterní zahrady, klášter dokonce nabízí ubytování ve vlastním hotelu Adalbert, najdete tu i restauraci Klášterní šenk.
Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře Příroda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře Ubytování

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Břevnovský klášter v Praze je spojován s řádem benediktinů. V roce 2003 prošel rekonstrukcí, během níž byl přeměněn na hotel, který nese jméno jednoho ze zakladatelů kláštera, biskupa Vojtěcha (Adalberta). V sousedství hotelu v areálu kláštera je také oblíbená restaurace Klášterní šenk.

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze Gurmánská turistika

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Klášterní zahrada na Břevnově Příroda

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.