ÚvodAktualityČeské značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd
Životní styl

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

Poslechněte si audio verzi článku
I když od šedesátých let minulého století se ideály krásy mnohokrát proměnily, i naše maminky a babičky chtěly být půvabné a upravené. Pomáhala jim v tom ryze česká značka Dermacol: právě v jejích laboratořích vznikl jeden z prvních krycích make-upů na světě a už o pár let později ho používaly hollywoodské filmové hvězdy.
I po padesáti letech je značka Dermacol synonymem pro dokonalý make-up, a to nejen doma: voňavé sprchové gely, hebké krémy, omlazující pleťové masky, tělová mléka a stovky dalších kosmetických výrobků používají ženy nejrůznějších národností, odstínů pleti a věku v šedesáti zemích světa. Mezi nejúspěšnější exportní státy patří Polsko, USA, Saúdská Arábie, Vietnam, Čína nebo Paraguay, v Afghanistánu dokonce byla reklama na Make-up Cover vůbec první reklama na kosmetiku, vysílaná v tamní televizi.
 

Lady Dermacol

První přípravek značky Dermacol se objevil v roce 1966, ale jeho příběh se začal odvíjet už o něco dřív – v roce 1958, kdy byl v Praze otevřen Ústav lékařské kosmetiky. Šlo o vůbec první specializované pracoviště v Československu, které rozvíjelo nový směr estetické medicíny. Právě tam pracovala Lady Dermacol aneb Olga Knoblochová, vlastně první československá vizážistka. Oficiální linie tehdy razila teorii, že socialistické ženy mají hlavně pracovat, a ne myslet na parádu a krásu, a tak do ústavu přicházeli hlavně lidé s kožními problémy, často přímo na obličeji, například s mateřskými znaménky či pigmentovými skvrnami. Tehdejší lékaři si s nimi poradit nedokázali, a tak se hledaly vhodné krycí krémy k jejich zamaskování.

Protože ve filmových studiích na Barrandově vyráběli líčidla pro herce, tým lékařů z ústavu se pustil společně s odborníky z filmových laboratoří do vývoje krycího make-upu, který by neškodil pleti. Poprvé se objevil v roce 1966 a složením slov derma – kůže a color – barvit vznikl název Dermacol. „Make-up jsem poprvé předváděla na dermatologickém kongresu ve Vysokých Tatrách, kde byla mojí modelkou studentka medicíny,“ vzpomíná Olga Knoblochová. „Měla kožní onemocnění, velký oheň v obličeji, a nikdy předtím se bez něj neviděla v zrcadle. Když jsem jí ho překryla a podala jí zrcadlo, štěstím se rozplakala.“
 

Deset odstínu Dermacolu

Make-up Cover, zpočátku vyráběný v deseti odstínech a s chráněnou značku Dermacol film studio Barrandov Praha, používali nejenom lidé s kožními problémy a ženy toužící po barevně sjednocené a hladké pleti, ale hlavně maskérky na Barrandově. Díky tomu se o zázračném krému záhy dozvěděli i ve světě. Už v roce 1969 odkoupily licenci k jeho užívání filmové ateliéry v Hollywoodu, o rok později se pak objevily pleťové krémy Lady Cream a Princess Creram, které jsou populární dodnes. Mimochodem, celosvětově nejznámější je právě krycí Dermacol Make-up Cover, firma ho ročně prodá zhruba tři miliony kusů.

Ve filmových ateliérech na Barrandově se kosmetika Dermacol vyráběla ještě na začátku třetího tisíciletí. V roce 2002 společnost Dermacol přešla do rukou manželů Věry a Vladimíra Komárových, výroba se kompletně přesunula do Brna a začala vznikat síť vlastních exkluzivních prodejen. V nich nabízí Dermacol nejenom make-upy, které příběh značky odstartovaly, ale také obrovskou barevnou škálu laků na nehty, očních stínů, lesků, rtěnek a výrobků pro péči o tělo a pleť. A tváře Dermacol? Moderátorka a modelka Iva Kubelková, česká Miss Earth Karolína Mališová, herečka Judit Bárdos, zpěvačka Kristýna Peláková nebo herec a zpěvák David Gránský. Ostatně i muži už objevili kouzlo tradice: první kompletní pánská řada Dermacol je na trhu už třetím rokem.
 

Víte, že?

  • Protože základem divadla je make-up, značka Dermacol stojí po boku nejvýznamnějších českých umělců. Je stálým partnerem Národního divadla v Praze, kosmetiku této značky používají také hvězdy z Hudebního divadla Karlín, Divadla v Dlouhé a divadla Nová scéna v Bratislavě.
  • Loni značka změnila své logo na Dermacol Prague, které má pomoci k její lepší identifikaci, zdůraznit pražský původ a vrátit se k původní podobě logotypu ze 60. let.
  • V minulých letech se Dermacol stal beauty partnerem karlovarského Filmového festivalu a zajišťoval líčení a množství doprovodných aktivit pro VIP hosty i běžné návštěvníky festivalu.
  • Lady Dermacol Olga Knoblochová nejenom stála u zrodu značky, ale někdy herečky i sama líčila. Například ve filmu Dáma na kolejích (1966) proměnila Jiřinu Bohdalovou z unavené tramvajačky v oslnivou femme fatale.
  • Ústav lékařské kosmetiky sídlil bezmála čtyřicet let v paláci Adria na Jungmannově náměstí v centru  Prahy, odkud se musel odstěhovat kvůli rekonstrukci budovy. Do jeho interiérů můžete nahlédnout ve filmu Léto s kovbojem (1976): sem zamířil Honza Macháček (Jaromír Hanzlík), aby mu lékařka v podání Věry Galatíkové odstranila vytetované jméno bývalé lásky.
Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot Památky

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban. V současné době zde probíhá rekonstrukce a přistavěny byly dvě budovy apartmánů.

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání Kultura

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny Kultura

Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny

Barrandov Studio nabízí klíč ke vzpomínkám na největší hity zahraniční i domácí produkce, které prošly rukama českých kostýmních a rekvizitních výtvarníků. Navštivte zákulisí české továrny na sny! Barrandov Studio je otevřeno skupinovým návštěvám v průběhu pracovního týdne.

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze Kultura

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.