ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Hana, Valašské Meziříčí a Alena Mornštajnová
Kultura

Česko mezi řádky: Hana, Valašské Meziříčí a Alena Mornštajnová

  • 8. února 2023
Kdo si přečte román Hana, který napsala Alena Mornštajnová (*1963), už nikdy si v cukrárně nekoupí nadýchaný žloutkový věneček, aniž by si nevzpomněl právě na tuhle knížku. Jak dokázal oblíbený zákusek tragicky zasáhnout do osudů jedné moravské rodiny a zároveň okouzlit tuzemské čtenáře?

Zatoulejte se spolu s námi mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek.

Cestování s portálem Kudy z nudy a seriálem Radiožurnálu Česko mezi řádky tentokrát míří do Valašského Meziříčí. Právě tam se třetí kniha spisovatelky Aleny Mornštajnové odehrává. Román vyšel v roce 2017 v nakladatelství Host a záhy se stal nejenom bestsellerem, ale skutečným fenoménem. Během pěti let se prodalo více než 200 tisíc výtisků, Hana byla přeložena do dvaceti jazyků a získala řadu knižních cen. Příběh se dostal na jeviště v Mahenově divadleBrně a v Klicperově divadle v Hradci Králové, byla natočena audioknížka i rozhlasová četba na pokračování, a už několik let se také připravuje filmová adaptace.

Příběh o utrpení, samotě a hledání zpřetrhaných vazeb, ale také síle člověka, který nakonec dokáže přežít cokoli, provází také obrovský zájem čtenářů. Řada z nich se ptá, co je v Haně skutečné a co je autorská licence?

Alena Mornštajnová se ve Valašském Meziříčí narodila, bydlí tu a dobře zná jeho historii. Jak vyprávěla na veletrhu Svět knihy, chtěla zachytit průběh tyfové epidemie, která ve městě vypukla v roce 1954. Neblaze se na jejím šíření podepsala místní cukrárna: do studny, ze které brala vodu, pronikly splašky a vyvinuly se tam bakterie. Přestože zapáchající vodu v cukrárně záhy přestali používat, bakterie tyfu se přesto dostaly do zákusků. Epidemie se tehdy rozšířila rychlostí blesku, celkem se nakazily téměř tři stovky lidí a několik desítek jich zemřelo. Jednou z prvních obětí byla i samotná paní cukrářka.

„Napsat knihu je jedna věc, ale musíte si k tomu něco sehnat a nevařit z vody,“ říká autorka. „Takže jsem si začala číst o svém městě a tam jsem se dověděla věc, která mě měla napadnout a kterou jsem měla vědět, že ve Valašském Meziříčí žila židovská komunita, která během druhé světové války z toho města zmizela. Ti lidé v září 1942 nastoupili do transportu, který je odvezl a do toho města se nikdo z nich nevrátil. Pár lidí to údajně přežilo, ale do města se nevrátili.“ Tak se k tyfové epidemii a příběhu malé osiřelé Miry připojila druhá dějová linka: o osudech podivínské tety Hany, která moc nemluví, vždy má v kapse krajíc chleba a vlastně nikdy nechtěla nic jiného, než prožít obyčejný lidský život. Jenže to dopadlo jinak; jak v knize říká samotná Hana, „…někdy si duši představuju jako homoli, bílou homoli, z jaké se odsekává cukr. S každou strašnou věcí, která se v životě přihodí, se kousek homole odloupne. A tak se zmenšuje a zmenšuje, až z ní jednoho dne nezbude vůbec nic.“

Kdo se do knížky začte, také bude postupně odlupovat kousky příběhu. Na jeho konci ale místo prázdného nic objeví onen nadýchaný zákusek z cukrárny ve Valašském Meziříčí, který rozséval smrt.
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Hledáte inspiraci pro letní výlety po všech krajích České republiky? Vyzkoušejte naše tipy na elektrárny, mosty, železnice, kanály, rozhledny, vodní stavby, manufaktury a další industriální a technické památky. Jsou přístupné veřejnosti, přináší svědectví o umu a vynalézavosti našich předků a podrobně je zmapoval cestopisný dokumentární cyklus České televize, na němž se podílela i Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism s portálem Kudy z nudy.

Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

Město, kterému se přezdívá Valašské Athény,se nachází na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy. Tvoří vstupní bránu do Beskyd i Vsetínských vrchů. V historickém centru si prohlédnete dva zámky a náměstí s radnicí a řadou pěkných domů, najdete tu také zajímavou dílnu, kde se vyrábějí gobelíny, krytý aquapark a v okolí celou řadu pěkných míst.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí Kultura

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Památka ve správě Muzea regionu Valašsko prošla v posledních třech letech rozsáhlou rekonstrukcí a od března 2022 je opět přístupna veřejnosti. K hlavní lákadlům patří moderní multimediální expozice o vztahu člověka a okolní přírody.

České značky: Rudolf Jelínek, slivovice a ovocné destiláty z Vizovic

České značky: Rudolf Jelínek, slivovice a ovocné destiláty z Vizovic

Na Valašsku a ve Vizovicích zná jméno Rudolf Jelínek téměř každý. Historie vizovické palírny, která je dnes největším světovým výrobcem ovocných destilátů, navazuje na tradice staré stovky let. Není divu, ovocným stromům a zejména švestkám se na východní Moravě dařilo už ve středověku.

Vrch Helštýn u Valašského Meziříčí Příroda

Vrch Helštýn u Valašského Meziříčí

Vrch Helštýn se nachází v Rožnovské brázdě severovýchodně od Valašského Meziříčí, v nadmořské výšce 385 m n. m. Na vrcholu kopce najdete památník obětem první a druhé světové války a pěkné vyhlídkové místo. Od roku 2021 zde vyrůstá stromová katedrála.

Stromová katedrála u vrchu Helštýn Příroda

Stromová katedrála u vrchu Helštýn

Tzv. florální kostel vyrůstá u vrchu Helštýn nedaleko Valašského Meziříčí. Raritní „stavba“ se sestává z celkem sedmapadesáti stromů. Výsledkem bude listnatá katedrála z jabloní, topolů a dubů.

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě Letní sporty

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.

Výlet do Nového Jičína a jeho okolí

Výlet do Nového Jičína a jeho okolí

Okolí Nového Jičína přímo láká k výletu. Navštívit můžete hrad Starý Jičín, zámek Lešná či kostel svatého Ondřeje v Hodslavicích. Dozvíte se zajímavosti o výrobě klobouků, kde zemřel slavný "generál Loudon", co zanechal ďábel na hradu ve Starém Jičíně anebo kde si prohlédnete jedinečné barokní podlahy.

#světovéČesko a Valašské Meziříčí: město, kde se nebudete nudit

#světovéČesko a Valašské Meziříčí: město, kde se nebudete nudit

Už jste slyšeli o Valašských Aténách? Přezdívá se tak Valašskému Meziříčí, ne snad kvůli podobnému vzhledu obou měst, o jejichž srovnání nemůže být řeč, ale pro rozsáhlou nabídku vzdělávání a kulturního života či historii sahající do 13. století, která zanechala řadu památek a zajímavých míst.

Starobylé domy na náměstí ve Valašském Meziříčí Příroda

Starobylé domy na náměstí ve Valašském Meziříčí

Náměstí s přilehlými ulicemi tvořily původně středověké město, které bylo ohraničeno již neexitujícími hradbami z druhé poloviny 16. století. Centrum je od roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou a náleží k němu 45 měšťanských domů, vesměs ze 16. a 17. století.

Další aktuality

Falknov, Fochova a rybníky Pamatuj a Věrný: místa, která se jmenovala jinak

Falknov, Fochova a rybníky Pamatuj a Věrný: místa, která se jmenovala jinak

29. červen 2024 10:21
Životní styl, Zlínský kraj
Kosení ve Valašských Kloboukách pokračuje 44. ročníkem

Kosení ve Valašských Kloboukách pokračuje 44. ročníkem

26. červen 2024 8:00
Příroda, Zlínský kraj
30 tipů, kam vyrazit za keramikou nejen na trhy a jarmarky

30 tipů, kam vyrazit za keramikou nejen na trhy a jarmarky

20. červen 2024 19:19
Kultura, Zlínský kraj
Valachy man startuje už tento víkend

Valachy man startuje už tento víkend

18. červen 2024 14:00
Letní sporty, Zlínský kraj
Večer plný čar a kouzel láká na Valašskou dědinu

Večer plný čar a kouzel láká na Valašskou dědinu

18. červen 2024 12:00
Památky, Zlínský kraj