ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Homér, Vergilius a záhadný Trojský kůň
Zážitky

Česko mezi řádky: Homér, Vergilius a záhadný Trojský kůň

Poslechněte si audio verzi článku
Bouzov neproslavil jen pohádkový hrad, ale také obrovský válečný stroj v Historickém areálu zábavy. Takhle nějak mohl vypadat slavný Trojský kůň, kterého prý 24. dubna 1184 před naším letopočtem Trojané vtáhli do svého města. Netušili, že se v jeho útrobách schovávají bojovní Řekové vedení Odysseem, kteří pak starověké město na pobřeží dnešního severozápadního Turecka totálně zničili.
Obří Trojský kůňAreálu historické zábavy v Bouzově se díky dávné legendě řadí mezi válečné stroje. Patnáct metrů vysoký, šestnáct metrů dlouhý a čtyřicet tun vážící kolos je navíc největší dřevěný kůň na světě. Tak velký nebyl ani kůň, vyrobený pro film Troja: ten byl 11,5 metrů dlouhý a dnes je vystavený na promenádě v Canakkale, přímořském městě poblíž archeologického naleziště na místě někdejší Troji.



Homérův epos o pádu Troji patří mezi legendy, známé po celém světě. Po nekonečném obléhání Řekové vedení Odysseem vymysleli lest, jak město dobýt. Lodě s částí bojovníků odpluly mimo dohled, zbytek mužů se schoval v nitru obrovského dřevěného koně. Toho Řekové nechali na pobřeží jako dar – možná pro Trojany, možná pro usmíření bohů za to, že se snažili město dobýt. Trojané pak navzdory varování věštce Láokoóna koně vtáhli za hradby – a po setmění vypukl masakr. Řečtí bojovníci opustili svůj úkryt, otevřeli brány pro své druhy a Troju navždy zničili. Alespoň tak to popisuje Homér ve svém eposu Odysseia v překladu Otmara Vaňorného:

Jej pobídl bůh, a pěvec hned počal
odtud píseň mu pět, jak z Danaův odpluli jedni
na lodích pokrytých pevně, když oheň do stanů vrhli,
druhá pak Achaiů část kol slavného Odysséa
byla již uprostřed Troji, jsouc v dutém ukryta koni,
poněvadž trójský lid již sám jej zatáhl na hrad.
Tak tam stál ten kůň. Lid beze vší rozvahy mluvil
sedě tam okolo něho, a trojí pronášel radu:
jednak sekyrou krutou to duté sroubení rozbít,
nebo je vyvléci na hrad a odtud se skály svrhnout,
nebo je v obětní dar tam nechat k smíření bohů,
jakož také vskutku se později vyplnit mělo.
Takový města byl osud, by zhynulo, jakmile pojme
velkého ze dřeva koně, v němž Achajci, šlechtici vesměs,
majíce skrýš, zlou zhoubu a smrt všem Trojanům nesli.
 Zpíval, jak achajský lid pak trójské rozbořil hradby,
když byl vystoupil z koně a z dutého úkrytu vyšel.
Zpíval, jak každý jinde to strmé pustošil město.

Jenže možná to bylo úplně jinak a žádný dřevěný kůň nikdy neexistoval. Podle italského námořního archeologa Francesca Tiboniho za všechno může chybný překlad slova hippos. Stejným výrazem se totiž označovala malá až středně velká plavidla, jejichž přídě zdobily vyřezávané koňské hlavy. Trojským koněm tak mohla být obyčejná loď, kde se Řekové pohodlně skryli v podpalubí.



Takovou možnost naznačuje i Vergiliův epos Aeneida: zatímco Homérovi nedůvěřiví Trojané navrhují „koně“ rozbít sekerami nebo svrhnout z hradeb, u Vergilia požadují, aby „hippos“ byl potopen. Potopení lodě se jeví jako logické, otázkou ale zase zůstává, proč a jak by Trojané stěhovali loď za hradby?

Jak to bylo doopravdy a jakou léčku Řekové na Trojany nastražili se zřejmě nikdy nedozvíme, ale Trojský kůň s námi žije už přes tři tisíce let. Během té doby výraz získal i přenesený smysl: označuje se tak něco, co vypadá neškodně, ale ve skutečnosti ubližuje, například kód, skrytý uvnitř počítačových programů. Možná ale v Areálu historické zábavyBouzově ví víc než jinde: největšího dřevěného koně na světě totiž projektoval stavitel lodí, trup je postavený jako obrácený lodní kýl, a interiér slouží jako galerie a neobvyklá rozhledna.
Úžasné stavby z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna i rozhledny

Úžasné stavby z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna i rozhledny

Dřevěné stavby jsou i v dnešní ultra-technické době stále "in". Mnoho jich vzniká pro soukromé bydlení, výjimkou nejsou ani kancelářské budovy s dřevěnými prvky. Tradiční materiál, jakým dřevo je, se používá ale i na stavby rozhleden či v zábavních parcích. A kde najdete nejzajímavější, nejhezčí a jedinečné stavby z českého dřeva? To vám poradí portál Kudy z nudy.

Výlet za zábavou i historií do Olomouce

Výlet za zábavou i historií do Olomouce

Přátelská, romantická a jedinečná – právě taková je Olomouc, jedno z nejkrásnějších měst střední Evropy. Na své si tu přijde každý, vášniví cestovatelé a milovníci historie, co objíždějí muzea a památky, vyznavači sportu a dobrodružství i rodiny s dětmi.

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Tentokrát budeme cestovat Olomouckým krajem a vypravíme se z nížin až na vrcholky Jeseníků, hor, které nabízejí pěší i cyklistické toulky krásnou přírodou, sport a relaxaci. Budeme poznávat hrady, zámky a historické památky Olomouce, věhlasné lázně, několik jeskyní a dokonce vás vezmeme na procházku k Hranické propasti, nejhlubší propasti v naší zemi.

S karavanem po Hané

S karavanem po Hané

Haná patří k nejúrodnějším částem Česka. Najdete tu spoustu farem a firem, které vyrábí dobroty a mnohde vám umožní nahlédnout jim pod ruce. Takže se vydejte na cestu a poznávejte a ochutnávejte Hanou: nabídneme vám čokoládu z Troubelic, dobroty z ovčí farmy i voňavé Loštické tvarůžky. Duchovní potravu pak najdeme na mnoha památkách, v jeskyni i ve skanzenu!

Trojský kůň v Bouzově – největší dřevěný kůň na světě Zážitky

Trojský kůň v Bouzově – největší dřevěný kůň na světě

Největší dřevěná stavba koně na světě se nachází v Historickém areálu zábavy na Bouzově. Stavba koně je vysoká 15 metrů, 16 metrů dlouhá a váží asi 40 tun. Vnitřní prostory jsou veřejně přístupné.

Tipy na výlety do Domů přírody našich hor aneb ve stínu i na výsluní

Tipy na výlety do Domů přírody našich hor aneb ve stínu i na výsluní

Skvělým cílem rodinných výletů jsou Domy přírody. V chráněných územích je jako moderní návštěvnická střediska postupně buduje Agentura ochrany přírody a krajiny. Některé jsou otevřené celý rok a jejich výhodou je nejenom zajímavá interaktivní expozice se spoustou zábavných modelů a exponátů, ale i příznivé vstupné. A nejen to: nabídnou vám zajímavý program, když venku prší. Podívejte se spolu s Kudy z nudy, ve kterých horách, vrších a pohořích tyto zajímavé Domy přírody najdete.

Bouzov

Bouzov

Romantický hrad Bouzov znáte například z filmových pohádek O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna Fantaghiro nebo ze seriálu Arabela. Ve stejnojmenné obci můžete navštívit neobvyklé muzeum dobývacích válečných strojů a zbraní anebo si zajezdit na motokárách.

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

Jako zkušení výletníci a návštěvníci portálu Kudy z nudy toho o Česku určitě víte spoustu, ale co když se vás zeptáme na nejrůznější česká nej? Otázky na nejvyšší českou horu, nejjižnější nebo nejsevernější obec samozřejmě vynecháme, to by bylo moc jednoduché. Víte ale, ve kterém městě mají nejužší uličku, kde stojí největší dřevěný kůň anebo která radnice má nejvyšší věž? Pojďte otestovat své znalosti!