ÚvodAktualityNejvětší setkání geeků proběhne na festivalu Maker Faire Praha v Holešovicích
Zážitky

Největší setkání geeků proběhne na festivalu Maker Faire Praha v Holešovicích

  • 10. května 2024
Dvoudenní festival Maker Faire Prague se uskuteční od 11. do 12. května v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha. Již sedmý ročník festivalu přiláká největší celebrity z maker komunity a divákům ukáže originální projekty vytvořené studenty i poloprofesionály, chybět nebude ani český pětičlenný středoškolský tým LASAR, který nedávno opanoval mezinárodní soutěž NASA. Návštěvníci se mohou těšit na některé z největších světových maker youtuberů, ale i výtvory z předmětu „Jak vyrobit (téměř) cokoli“ na FEL ČVUT nebo superfinále Robosoutěže.
Maker FaireMaker Faire propojuje zvídavé duše, inovátory a kreativní nadšence – ať už něco sami tvoří, nebo si vynálezy a pokusy jiných rádi vyzkoušejí. Festival určený pro celou rodinu prezentuje tvorbu tzv. makerů. Právě tak se nazývají všichni, kteří něco vytvářejí a pro něž je tvorba zážitkem, od fanoušků techniky a programování přes bastlíře a garážové kutily až po umělce, řemeslníky, designéry nebo třeba ty, kteří doma kvasí vlastní limonádu. Světová přehlídka kreativity se letos zaměřuje především na oblasti vzdělávání, start-upů, umělé inteligence, open hardwarů a open source. Pozadu nezůstanou ani nové technologie, 3D tisk, design nebo současný trend pěstování microgreens. Sedmý ročník festivalu nabídne pod střechou spoluorganizátora, kterým je Výstaviště Praha, pestrý program plný nejnovějších technologií, aktivit a workshopů pro geeky i širokou veřejnost.
 

Meet and Greet se světovými maker youtubery

Maker FaireV sobotu 11. května 2024 se budou moci fanoušci maker youtuberů setkat se slavnými jmény na stánku generálního partnera festivalu, společnosti Prusa Research. Během sobotního odpoledne mezi 15:00 a 16:00 se mohou pozdravit s Integzou, který má v online světě miliony sledujících a zabývá se experimenty s tryskovými motory, Ivanem Mirandou, známým díky hodinám, které vytvořil z tisíců kuliček na cvrnkání, i tvůrcem kanálu Proper Printing, který staví různé experimentální 3D tiskárny.

Že i hudebník může být makerem, ukazuje česká platforma Noise Kitchen, která vychází z elektronické hudební scény, přesvědčí návštěvníky o kouzlech práce se zvukem. Kdo bude chtít, může si sám vyzkoušet hru na hardwarové modulární syntezátory. Jiří Ryba zase spojil zájem o kutilství se sportem a na jeho stánku se můžete podívat na ukázku vodních běžek a hůlek, díky kterým oblíbený sport není jen zimní radovánkou a chození po vodě nemusí být jen sen. 
 

Jak si vyrobit cokoli a laserové rameno ze soutěže NASA

Studenti FEL ČVUT budou mít na stánku připraveno vše, co tvořili v předmětu Jak vyrobit (téměř) cokoli, inspirovaným kurzem How to make (almost) anything ze slavné MIT. Učí se v něm základy rychlého prototypování, digitální výroby, laserové řezání, 3D skenování a tisk, elektronické obvody, programování mikrokontrolérů a spoustu dalších věcí. Že 3D tisk je revoluční klíč k výrobě téměř čehokoli, ví také Filip Růžička. Na festivalu ukáže, jak se mu podařilo spojit jeho dva oblíbené obory – 3D tisk a elektrotechniku. U jeho stánku si návštěvníci prohlédnou například klasický osmiválec, turbíny dosahující až 9 000 otáček za minutu nebo Teslův transformátor.

Český studentský tým LASAR sklidil v dubnu 2024 mezinárodní uznání v soutěži Conrad Challenge pořádané Houstonovým vesmírným centrem NASA, kde vyhrál dvě ze tří hlavních cen. Teď si jejich kosmický projekt poprvé může vyzkoušet i česká veřejnost. Na stánku bude vystaven funkční model laserového ramene, pomocí kterého chtějí tvůrci resetovat nekomunikující satelity na oběžné dráze Země. Bude naprogramováno nejen pro simulaci trackingu satelitu, ale také pro zájemce, kteří si budou chtít zkusit s ramenem pohybovat pomocí joysticku.
 

Makeři myslí i na udržitelnost

bastl festMáte doma stará CD a nevíte co s nimi? Pak nesmíte minout CD-ROM 3D tiskárnu, inspirovanou indickým návodem na výrobu tiskárny z „cédéček” a následně dotaženou k dokonalosti za pomocí CNC a laseru. Celý projekt je navíc navržený tak, že si jej může postavit každý. Projekt RRRRR fungující na principu recyklačního střediska organizace Precious Plastic zase představí návštěvníkům proces výroby produktů z recyklovaného plastu, které si budou moci také sami vytvořit. STMicroelectronics představí polovodičové technologie pro chytřejší a ekologičtější budoucnost. Zvídavé dotazy a projekty návštěvníků zase ocení Espressif Systems, kteří tvoří populární mikrokontroléry pro řízení širokého spektra projektů s bezdrátovou WiFi a Bluethooth konektivitou.
 

Kutilství není omezeno věkem

bastl festTo dokáží fantastické týmy studentů 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií, které se účastní Robosoutěže FEL ČVUT a jejichž úkolem je postavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS®. Superfinále jarní části tohoto turnaje se na festivalu chystá v neděli. Smělý projekt studenta základní školy Kryštofa Slouky zase spočívá v tvoření powerbank, které jsou celé recyklované z jednorázových elektronických cigaret. Z těch je použita baterie a obal, následně jsou 3D tiskem vytvořeny redukce, jimiž se moduly osazují.

Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu celým rodinám – kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, design a vědu. Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř všechno si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři.