ÚvodAktualityFontána „českého Edisona“ v Praze ožije světelnými efekty, ohněm a elektrickými výboji
Památky

Fontána „českého Edisona“ v Praze ožije světelnými efekty, ohněm a elektrickými výboji

  • 15. srpna 2024
Psal se rok 1881, kdy Paříž a světová veřejnost vůbec spatřila obloukovou lampu se samočinnou regulací. Za jejím vynálezem nestál nikdo jiný než „český Edison“ František Křižík. Později přispěl do světa elektřiny ještě mnoha dalšími vynálezy a inovacemi, například v roce 1891 v Praze zavedl první tramvajovou elektrickou linku z Letné na Výstaviště, kde také při příležitosti Všeobecné zemské výstavy konané téhož roku vybudoval známou osvětlenou fontánu. Křižíkova fontána znovu ožívá díky spektakulární show v produkci skupiny Pyroterra. Magická Fontána vypráví příběh: cestu časem od počátků lidstva přes průmyslovou revoluci až k současnosti. Kombinuje nejmodernější technologické efekty s monumentálním dílem českého génia Františka Křižíka.
Fontána dodnes nese jeho jméno. Nové podoby se dočkala až v roce 1991 a při příležitosti Všeobecné československé výstavy byla slavnostně znovuotevřena. Bazén fontány měří 25 x 45 metrů a vejde se do něj až 1 650 kubických metrů vody. Vodní okruhy tvoří přes dva kilometry potrubí, z nichž vychází téměř 3 000 trysek. Na jejich napájení je použito 49 čerpadel.

 
Dechberoucí atmosféra vás vtáhne do děje! Velkolepé představení pod širým nebem kombinuje taneční a novocirkusové umění, moderní technologické efekty s vodním dílem českého vynálezce Františka Křižíka. Zažijte Teslův transformátor hrající živou hudbu milionem elektrických výbojů a akční show s futuristickými prvky propojenou interaktivní projekcí do vodních stěn, vyprávějící příběh inspirovaný životem českého velikána. Vydejte se na cestu časem, poznejte příběh počátků lidstva a souboje elementů ohně s elektřinou, ovlivňující samotný vznik magické fontány. V sezóně 2024 jsou termíny show Magická fontána pouze 15.–24. srpna 2024.
Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spolupracoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní

Zpívající, s vodními tryskami, barokní, moderní, zámecké nebo lázeňské: díky kašnám a fontánám se i krátká procházka po městě promění v umělecký zážitek. Které z nich jsou nejslavnější, které se řadí mezi zajímavé kuriozity a o kterých se píše ve světě?

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce Kultura

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce

Křižíkovo muzeum nabízí jedinečnou expozici věnovanou životu a dílu významného českého vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách Františka Křižíka. Expozice se nachází v rodném domku vynálezce v Plánici na Šumavě.

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Slavný elektrotechnik a vynálezce František Křižík, zvaný český Edison, zanechal v Česku celou řadu stop. Stál u prvního osvětlení městských ulic v Písku, v Jindřichově Hradci a v dalších městech, s jeho jménem jsou spojeny i tramvaje, elektrárny či první elektrifikovaná trať z Tábora do Bechyně.

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík (8. července 1847 Plánice – 22. ledna 1941 Stádlec u Tábora) byl český technik, průmyslník a vynálezce. Jeho nejznámějším vynálezem oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a mnoho dalších zařízení.

#světovéČesko a nejlepší kašny a fontány: zábavné sochy i umění pod širým nebem

#světovéČesko a nejlepší kašny a fontány: zábavné sochy i umění pod širým nebem

Kašny a fontány, které zdobí náměstí a volná prostranství, parky i zámecké zahrady, jsou pro spousty kolemjdoucích neviditelné, ale rodiny s dětmi i milovníci kuriozit je milují. A nejenom oni: některé kašny se řadí k památkovým skvostům, jiné se zase pyšní nejrůznějšími technickými specialitami. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!

#světovéČesko a Křižíkova fontána na pražském Výstavišti: fascinující hra světel, vody a hudby

#světovéČesko a Křižíkova fontána na pražském Výstavišti: fascinující hra světel, vody a hudby

Křižíkova světelná fontána byla už v době svého vzniku považována za vrchol technického umu. Při Jubilejní zemské výstavě v roce 1891 ji obsluhoval František Křižík s týmem ochotných spolupracovníků, dnes se o všechno starají počítače. Výsledek je ale fascinující stejně jako na konci 19. století.

Křižíkova fontána v Praze Zážitky

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.