ÚvodAktualityWintonovy děti odhalí v sobotu vzpomínku svým rodičům
Památky

Wintonovy děti odhalí v sobotu vzpomínku svým rodičům

  • 24. května 2017
Pražské Hlavní nádraží se stane trvalým místem vzpomínky na rodiče Wintonových dětí. Památník rozloučení v podobě repliky dveří vlaku umístí "děti" do prostoru chodby k odjezdu vlaků. V sobotu 27. května ho pak osobně Wintonovy děti slavnostně odhalí za přítomnosti svých potomků z celého světa, řady českých i zahraničních osobností a těch, kteří přispěli. Památník bude připomínat odvahu a lásku všech rodičů, kteří poslali své děti do Anglie, aby jim zachránili život.
Nicloas WintonSbírka na Památník rozloučení se konala od července 2016 do dubna 2017. Spolek Farewell Memorial – Památník rozloučení založily Wintonovy děti jako trvalou památku s cílem vyjádřit vděčnost svým rodičům za podruhé darovaný život.

Památník rozloučení je přesná replika dveří z osobního vagónu III. třídy řady Ca, tedy stejného, jakým v roce 1939 vycestovalo z Prahy díky Siru Nicholasi Wintonovy 669 převážně židovských dětí. Tvůrce dřevěných dveří s vnějším oplechováním se inspiroval především v dochovaném vagónu transportu Wintonových dětí, které vlastní muzeum v Bratislavě. Autentické dveře doplní skleněná deska, která bude mít z jedné strany vypískované dětské ruce a z druhé strany ruce dospělých. O podobě památníku rozhodly Wintonovy děti samy.
 
Na Hlavním nádraží už jeden pomník sira Nikolas Wintona vzniknul – jedná se o sousoší tří postav, které jsou vymodelované podle skutečných osob – Nicholase Wintona, vnučky jednoho ze zachráněných dětí a chlapce, podobajícího se tříletému Hansimu, jenž přijel posledním vlakem do Anglie, bohužel však po několika dnech zemřel. Sousoší se nachází na prvním nástupišti.
 
Sir Nicholas George Winton byl britský makléř a humanitární pracovník, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Anglie. Vlaků bylo vypraveno celkem osm. Příbuzní dětí, kteří zůstali v Československu, až na výjimky, válku nepřežili.
Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka Památky

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží Památky

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží

Na prvním nástupišti pražského Hlavního nádraží spatříte emotivní sousoší sira Nicholase Wintona se dvěma dětmi, které „čekají na vlak“. Sir Nicholas George Winton v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Anglie.