ÚvodAktualityÚřad vlády ČR zve v sobotu na návštěvu Hrzánského paláce
Památky

Úřad vlády ČR zve v sobotu na návštěvu Hrzánského paláce

  • 6. září 2024
V roce 2024 se naskýtá jen několik málo příležitostí, kdy je možné navštívit Hrzánský palác. Jednou z nich je sobota 7. září, kdy bude vládní budova zpřístupněna veřejnosti letos naposledy. Podívat se dovnitř stavby, která slouží k reprezentačním účelům předsedy vlády České republiky bude možné od 9:00 do 16:00 hodin. Prohlídky jsou možné pouze s průvodcem, vstup na ně je zdarma.
hrzánský palácJen během několika dnů v roce se otevírají brány Hrzánského paláce v Loretánské ulici. Jedním z nich je první zářijová sobota, tedy 7. 9. 2024, kdy Úřad vlády České republiky zve širokou veřejnost k prohlídkám této historické stavby sloužící dnes k reprezentačním účelům. Prohlídky interiérů probíhají za doprovodu průvodce, komentovaná prohlídka trvá přibližně 40 minut. První začíná v 9:00 a poslední v 16:00 hodin. Pražané i návštěvníci hlavního města tak mají poslední příležitost prohlédnout si letos tento významný objekt a dozvědět se něco více o jeho historii i současném využití.

Lidé na prohlídkové trase v paláci uvidí Strahovský salonek, pracovnu předsedy vlády, gobelínový sál, jídelnu a terasu, z níž je krásný výhled na centrum Prahy. Zdejší výhled obdivoval i nejvýznamnější nájemník tohoto paláce – Tomáš Garrigue Masaryk, který zde žil v letech 1894–1896.

hrzánský palácHrzánský palác má za sebou bohatou historii. Stojí na místě původně gotického domu, který ve 14. století patřil svatovítské kapitule a poté císařskému dveřníku Henslinovi. Během staletí změnil mnohokrát majitele, podobu i účel. V 50. letech 17. století jej získali Kolowratové a nechali jej přestavět na raně barokní čtyřkřídlý palác, který později prošel již jen menšími úpravami. Kromě Kolowratů a po nich Hrzánů z Harrasova palác vlastnila kapitula sv. Víta a po ní i měšťané. V novodobé historii tu sídlila například malířská škola Ferdinanda Engelmüllera, žáka Julia Mařáka, či ateliér malíře Jana Slavíčka. Po roce 1949 slouží k reprezentačním účelům vlády a v současnosti je primárně využíván jako náhradní sídlo vlády a prostory pro jednání jejích poradních orgánů.
Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti Památky

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

V jižní části Loretánské ulice stojí jeden z několika pražských paláců Hrzánských. Je jedním z nejstarších hradčanských domů. Každou středu je zde přístupná stálá expozice Symboly republiky: Pilíře české státnosti.