ÚvodAktualityIlja Hurník: 100 let od narození hudebního skladatele, klavíristy, spisovatele a pedagoga
Kultura

Ilja Hurník: 100 let od narození hudebního skladatele, klavíristy, spisovatele a pedagoga

  • 2. listopadu 2022
Před sto lety, 25. listopadu 1922, se narodil Ilja Hurník. Renesanční muž s řadou zájmů a dovedností, hudební skladatel, spisovatel, klavírní virtuóz a pedagog patří k nejpozoruhodnějším osobnostem české kultury druhé poloviny 20. a počátku 21. století. Dnes jeho skladby s chutí zpívají dětské sbory, Hurníkovu hudbu uvádějí sólisté s orchestry i operní soubory. V jeho stopách kráčí i syn Lukáš (*1967), rovněž skladatel a hudební publicista, a synovci Marek, David a Kryštof Ebenové, známí z hudební skupiny Bratří Ebenů.

Koncert k 90. narozeninám I. Hurníka - Rudolfinum 2012

Skladatelské dílo Ilji Hurníka překlenulo dlouhá desetiletí od druhé světové války až do počátku 21. století. Zahrnuje jak drobné klavírní skladbičky pro děti, písně, sbory, komorní skladby a pohádkové melodramy, tak kantáty, balety, opery a symfonie. Narodil se 25. listopadu 1922 v Porubě, nyní části města Ostravy. Jeho talent se projevil už v dětství: první písničky s vlastními texty složil v šesti letech, v jedenácti letech mu vyšly první klavírní skladbičky tiskem a ve dvanácti letech absolvoval coby mladý pianista své první rozhlasové vystoupení. V roce 1938 se rodina Hurníkových musela před záborem Sudet přestěhovat do Prahy. Ilja Hurník studoval kompozici u hudebního skladatele Vítězslava Nováka a hru na klavír u neméně legendárního pedagoga Viléma Kurze.
 

Hurníkova hudba, škola a čtyřruční hra na klavír  

Ve světě se proslavil jako interpret hudby Leoše Janáčka a Clauda Debussyho; Hurníkovu nahrávku Preludií Clauda Debussyho zařadila v 60. letech minulého století americká kritika mezi nejlepší soudobé debussyovské kousky.

Patřil rovněž k našim nejvýznamnějším průkopníkům čtyřruční hry: v klavírním duu vystupoval nejprve s Pavlem Štěpánem, později se svou manželkou Janou. Podle Základní umělecké školy Ilji HurníkaPraze jeho Škola čtyřruční hry nemá ve světě obdoby, a byla dokonce přeložena do japonštiny.

Hurník byl také uznávaným pedagogem, který se rád věnoval dětem. Se známým skladatelem a svým švagrem Petrem Ebenem vytvořili a zkomponovali písničky a instrumentální skladbičky do čtyřdílné české verze Orffovy školy pro nejmenší. Ta se stala vzorem pro další země a sám Carl Orff tuto adaptaci svých principů považoval za nejlepší na světě.
 

Opera Dáma a lupiči

Vrcholem Hurníkovy kompoziční tvorby jsou opery dle vlastních libret Mudrci a bloudi, Oldřich a Boženka, a zejména Dáma a lupiči, humoreska inspirovaná starým anglickým filmem Williama Rose Pět lupičů a stará dáma. Světová premiéra Hurníkova díla se konala v roce 1966 v Plzni, v roce 1992 uvedlo Dámu a lupiče Národní divadlo v Praze, opera se inscenovala také v německém Kielu a Halberstadtu.

V letech 1958–1978 byl Ilja Hurník sólistou Janáčkovy filharmonieOstravě a profesorem skladby. Řadu let působil na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a na konzervatoři v Praze, kde vyučoval hru na klavír, komorní hru a kompozici. Velký úspěch měl jeho cyklus osmi desek nazvaný Umění poslouchat hudbu; první uvedení v tehdejším Divadle hudby se setkalo s nevídaným úspěchem a představení bývala beznadějně vyprodaná.
 

Mistr tónů i mistr slova

„Když mi hudba jaksi nejde, vezmu pero a píši povídky. Když mě už žádná nenapadne, vracím se k hudbě,“ říkával Hurník o svých knížkách. Napsal necelé tři desítky povídkových knih a řadu rozhlasových her, libret, filmových scénářů i kratších próz.

K nejznámějším literárním dílům patří Kapitolské husy, drobné a laskavé příběhy, v nichž se inspirace antikou, Biblí a historií prolíná s hudbou, a soubor povídek o hudebnících, nazvaný Trubači z Jericha. V ní Hurník píše, že všichni hudebníci jsou takoví „trubači z Jericha“, co chtějí svým uměním bořit hradby. Těm nejlepším, jako byl třeba Bach, se to i podařilo, nenechali však podle něj zprávu, jak toho dosáhli, a tak to musejí noví a noví muzikanti zkoušet zase znovu a znovu.

Populární je i Trojhlas, kniha, v níž ve vzájemné korespondenci vyslovují společně s Iljou Hurníkem své názory na umění, postřehy o lidech a věcech herec Miroslav Horníček a sochař Vladimír Preclík.
 

Poznejte oblíbená místa Ilji Hurníka

Pokud máte rádi Ostravsko a Opavsko, patrně se vám bude líbit knížka Dětství ve Slezsku, v níž Hurník vzpomíná na své umělecké kompoziční začátky, první úspěchy a zklamání, i časy dětství v Porubě a Svinově.
Oblíbeným místem Ilji Hurníka ale nebyl jen rodný Moravskoslezský kraj, ale také Krásná Lípa. V kouzelné krajině Českého Švýcarska měl skladatel, klavírista a spisovatel chalupu, kde často a rád tvořil. Byl jmenován čestným občanem Krásné Lípy i Ostravy.

Vedle desítek čestných titulů a ocenění se oblíbený skladatel a pedagog dočkal i několika výjimečných poct. V roce 2007 jej prezident Václav Klaus vyznamenal medailí Za zásluhy, získal rovněž Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. Hurníkovo jméno nesou školy v PrazeOpavě, a dokonce i asteroid, kroužící kolem Slunce.

Život Ilji Hurníka se uzavřel v září 2013 ve věku nedožitých 91 let. Je pochován na Vyšehradském hřbitověPraze v hrobě s Petrem Ebenem.
Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 21. ročníku. Ve dnech 9. – 13. července 2024 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. Vystoupí violoncellista Jiří Bárta, Janoska Ensemble, operní pěvci Jana Sibera a Aleš Briscein v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, Barocco sempre giovane a mnozí další. Pětice večerů zavede návštěvníky do Státního zámku Třeboň i barokních kasáren, kostela sv. Jiljí či empírového Divadla J. K. Tyla.

České muzeum hudby v Praze Kultura

České muzeum hudby v Praze

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Další aktuality

Muzeum Karla Zemana oslaví 12. narozeniny!

Muzeum Karla Zemana oslaví 12. narozeniny!

29. září 2024 15:00
Zážitky, Praha
Břevnovské posvícení potěší chuťové pohárky návštěvníků

Břevnovské posvícení potěší chuťové pohárky návštěvníků

29. září 2024 10:41
Gurmánská turistika, Praha
Retro: jak jsme žili za socialismu?

Retro: jak jsme žili za socialismu?

29. září 2024 6:29
Životní styl, Praha
Tipy na víkend v Praze a okolí

Tipy na víkend v Praze a okolí

27. září 2024 7:01
Zážitky, Praha
Designblok 2024 přinese nápady, styl a inspiraci

Designblok 2024 přinese nápady, styl a inspiraci

27. září 2024 6:00
Zážitky, Praha